10. dubna 2018 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump kvůli situaci v Sýrii nepojede na nadcházející summit

Donald Trump(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump(ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident USA Donald Trump zrušil cestu na nadcházející summit Amerik v Limě. Chce dohlížet na reakci Washingtonu na dění v Sýrii, oznámil dnes Bílý dům. Místo Trumpa pojede do peruánské metropole viceprezident Mike Pence.

Situace v Sýrii se vyhrotila po údajném chemickém útoku na město Dúmá, z nějž je obviňován režim syrského prezidenta Bašára Asada. Nejmenovaní američtí činitelé sdělili agentuře Reuters, že USA uvažují o mezinárodní vojenské reakci na sobotní incident. Prezident Trump slíbil, že jeho reakce bude rychlá a energická.

Loni Spojené státy po tehdejším útoku chemickými zbraněmi bombardovaly syrskou leteckou základnu. Zatím není jasné, jakou reakci Washington zvolí tentokrát. Vláda v Damašku i její spojenec Rusko užití chemických zbraní v Dúmě popřely.

Dvoudenní summit začne v Limě 13. dubna. Účastnit se ho mají šéfové států a vlád třicítky zemí obou amerických kontinentů. Hlavním tématem vrcholné schůzky bude „demokratická vláda versus korupce“.

Trump měl po skončení summitu odjet do Kolumbie. Podle Reuters se očekávalo, že prezidentovu cestu bude provázet napětí, neboť Trump region opakovaně kritizoval v souvislosti s imigrací, drogami a obchodem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!