Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
20. října 2016 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump lhal častěji, Clintonová upravovala realitu, hodnotí debatu kandidátů CNN

Hillary Clintonová po debatě odchází z pódia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová po debatě odchází z pódia. | foto: ČTK

LAS VEGAS Stejně jako v předchozích dvou debatách i v noci na čtvrtek SELČ v posledním televizním duelu hlavních prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa padla řada výroků, které byly zcela nebo částečně nepravdivé. Podle týmu televize CNN, který tvrzení ověřoval, zazněly nepravdy více z úst republikánského kandidáta, zatímco jeho soupeřka spíše účelově ohýbala v zásadě pravdivá tvrzení.

Trump sáhl ke lži například ve chvíli, kdy ho Clintonová kritizovala za to, že podporuje jaderné vyzbrojení dalších zemí světa. „To jsem neřekl. Takový citát nenajdete,“ prohlásil republikánský kandidát.

Podle CNN však v průběhu kampaně několikrát mluvil o tom, že atomové zbraně by měly mít i země, které jimi dnes nedisponují. Uvedl například, že by se takto mělo kvůli severokorejské hrozbě vyzbrojit Japonsko či Jižní Korea. V několika jiných rozhovorech však ukázal proměnlivost svých stanovisek, když naopak tvrdil, že nechce ve světě nové jaderné zbraně, uvedla televize.

Do sporu, v němž si oba vzali na pomoc statistiky, se kandidáti dostali v otázce regulace prodeje střelných zbraní. „V Chicagu, které má asi zdaleka nejpřísnější zbraňové zákony v USA, je více násilí spojeného se zbraněmi než v kterémkoli jiném americkém městě,“ řekl Trump. Podle CNN je sice pravdivá část o násilnostech v Chicagu, nikoli však již o zbraňových normách, které sice tamní zákonodárci přijali, avšak rozhodnutí soudů jejich účinnost v řadě případů fakticky zrušila.

Kandidát republikánů Donald Trump při debatě.
Kandidátka demokratů Hillary Clintonová při debatě.

Clintonová zase na podporu omezení prodeje zbraní použila statistku, podle níž každoročně v USA zemře střelnou zbraní 33 tisíc lidí. To je sice pravda, podle CNN se však demokratická politička snažila vzbudit dojem, že jde pouze o násilné trestné činy. Ty však tvoří „pouze“ zhruba třetinu celkového čísla, zbytek připadá na sebevraždy, neúmyslná zabití či nezjištěné motivy.

Navrhované reformy dluh nesníží

Trump opírající svou kampaň mimo jiné o kritiku stavu americké ekonomiky po osmi letech vlády prezidenta Baracka Obamy si i v této věci vzal na pomoc statistiky - jenže si je špatně vyložil. „Amerika přichází o pracovní místa... Právě vyšla zpráva o bídné situaci americké zaměstnanosti. Strašná zpráva,“ uvedl v debatě na adresu zářijových statistik o zaměstnanosti v USA.

Čísla však hovoří o tom, že na americkém trhu práce přibylo v září 156 tisíc míst, přičemž pro udržení růstu je podle ekonomů potřeba 90 tisíc každý měsíc. Podobné hodnocení jako Trump by podle CNN žádný seriózní analytik nepoužil. A přestože v září drobně vzrostla nezaměstnanost v USA k pěti procentům, stále je situace daleko lepší než při desetiprocentní nezaměstnanosti v roce 2009, kdy Obama nastupoval do úřadu.

Bez ohledu na fakta se Trump pustil i do kritiky ekonomických plánů Clintonové, která chce zvýšit daně bohatým, což podle republikánského kandidáta „zdvojnásobí daně Američanů“. Podle odhadů daňových expertů však plán přinese sice až dvacetiprocentní nárůst daní nejbohatším, avšak střední a nižší příjmová třída si mírně polepší, uvedla CNN.

V ekonomické diskusi se ovšem ke lži uchýlila i Trumpova soupeřka, když prohlásila, že její plány nezpůsobí nárůst amerického dluhu ani o cent. Když však CNN porovnala její návrh růstu daňových příjmů s rozpočtovými výdaji, které si vyžádají její sliby, zjistila, že dluh patrně vzroste o desítky miliard dolarů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.