Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump může dát na stavbu hraniční zdi 3.6 miliardy dolarů, rozhodl odvolací soud

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

Washington Americký odvolací soud rozhodl, že prezident Donald Trump smí použít 3,6 miliardy dolarů (82 miliard korun) z rozpočtu ministerstva obrany na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Federální soud v New Orleansu tak zvrátil prosincový verdikt nižší instance, který Bílému domu převedení financí ze 127 vojenských stavebních projektů zakázal.

Podobný spor vedl americký prezident už loni, tehdy mu nakonec využití dalších 2,5 miliardy dolarů z fondů Pentagonu povolil nejvyšší soud.

Soudní senát odvolacího soudu ve svém nynějším verdiktu na loňský rozsudek nejvyššího osudu odkazuje a uvádí, že i v nynějším sporu se musí judikatury nejvyšší soudní instance držet.

Částku 3,6 miliardy dolarů na stavbu bariéry na hranici s Mexikem uvolnil loni na podzim ministr obrany Mark Esper. Jde zhruba o třetinu celkového rozpočtu na zamýšlenou zeď na jižní hranici USA, která má zabránit ilegální migraci a obchodu s drogami.

Pro Trumpa byla stavba zdi jedním z klíčovým předvolebních slibů, po nástupu do Bílého domu však narazil na odpor Kongresu. Nepodařilo se mu zákonodárce přesvědčit, aby uvolnili požadované prostředky na financování zdi, proti níž protestují američtí demokraté i mexická vláda. Letos v únoru proto prezident vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu přesunout na výstavbu zdi 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády v soudních sporech.

Na hranici s Mexikem má vyrůst 724 kilometrů nových nebo rekonstruovaných zábran do letošního listopadu, kdy bude Trump usilovat o znovuzvolení. Série soudních sporů však projekt značně zdržela. Od Trumpova nástupu do funkce bylo zatím postaveno 155 kilometrů zdi.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
VRCHNÍ ČÍŠNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč