Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bude stát mezi Slovinskem a Itálií zeď proti migrantům? Zvažuje ji italský ministr vnitra Salvini

Svět

  19:32
Řím/Lublaň - Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini zvažuje postavit na hranici se Slovinskem kvůli migraci zeď. Předchozí opatření italské vlády, tedy zavření přístavů a znepřístupnění teritoriálních vod humanitárním lodím s migranty na palubě, podle něj oživily balkánskou migrační trasu. Informoval o tom ve čtvrtek list Corriere della Sera.

Výstavba zábran na slovinské hranici (ilustrační snímek). foto: Reuters

Balkánská migrační trasa, která vede z Pákistánu a Afghánistánu až do Rakouska a Německa, podle údajů italského ministerstva vnitra znovu ožívá. V roce 2018 bylo na hranici Itálie a Slovinska zaznamenáno 446 migrantů bez patřičných dokumentů, zatímco letos to bylo dosud 782 lidí, uvádí italské ministerstvo vnitra.

Salvini chce zatknout posádku lodi, která do italských vod přivezla migranty

Třebaže to v porovnání s celkovým tokem běženců nejsou vysoká čísla, Salvini bezmála zdvojnásobení počtu migrantů na hranici se Slovinskem interpretuje jako oživení této pevninské migrační cesty poté, co opatření italské populistické vlády razantně snížila počet těch, kteří do Itálie připlouvají ze severní Afriky.

„Balkánská cesta se znovu otevřela,“ řekl Salvini ve středu na tiskové konferenci. „Od července spustíme se Slovinci společné pohraniční hlídky. Pokud se migrační tok nezastaví, nevylučujeme vztyčení fyzické zábrany na hranici, jak už učinily jiné evropské země. Extrémní zlo si žádá extrémní opatření,“ dodal.

Podle posledních údajů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) bylo v prvních čtyřech měsících tohoto roku na jednotlivých hranicích balkánské cesty zaznamenáno 4263 migrantů, hlavně Afghánců, Íránců, Iráčanů a Syřanů. Do Itálie z nich míří jen menšina, většinou se chtějí dostat do Rakouska nebo do Německa.

Běženci na severovýchodní hranici Itálie jsou ale pro šéfa Ligy další záminkou, aby se ve věci migrace dále přel s Evropskou unií, napsal list Corriere della Sera. Salvini také varoval, že pokud unie rázně nezasáhne, Itálie by mohla odejít ze schengenského prostoru.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat