24. února 2017 18:16, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chce zeď na hranicích postavit ‚dříve, než se čekalo‘. Znovu kritizoval média

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Média se v pátek opět stala jedním z hlavních terčů kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sdělovací prostředky obviňuje z šíření vylhaných zpráv. Šéf Bílého domu na shromáždění konzervativních aktivistů ve Washingtonu prohlásil, že novinářům by nemělo být povoleno využívat anonymních zdrojů.

„Jsem proti lidem, kteří si vymýšlejí příběhy a zdroje. Nemělo by se jim povolovat, aby citovali zdroje bez uvedení jmen. Jména by tam měla být, žádné zdroje (bez jmen) už nechceme,“ konstatoval Trump v projevu k účastníkům Konference konzervativní politické akce (CPAC). Každoroční shromáždění tisíců republikánských funkcionářů a aktivistů se konalo v hotelu na předměstí Washingtonu.

Novináři podle prezidenta vyrábějí vylhané zprávy, aby poškodili Bílý dům. „Zdroj řekl, že Donald Trump je příšerné, příšerné stvoření. Ať mi to řeknou do tváře!“ prohlásil Trump. A zároveň slíbil: „Něco s tím uděláme.“ Krátce před projevem nového šéfa Bílého domu se podle agentury AP konala tisková konference se členy Trumpova vládního štábu, kteří novinářům sdělovali informace pod podmínkou anonymity.

Trump v pátečním vystoupení potvrdil, že nechá deportovat ze země přistěhovalce bez práva pobytu, kteří se dopouštějí trestných činů. „Ve chvíli, kdy k vám mluvím, imigrační agenti vyhledávají členy gangů, překupníky drog a cizí zločince a vyhánějí je ven,“ řekl prezident přítomným za všeobecného potlesku. Slíbil, že během několika dnů jeho vláda podnikne „zcela novou akci“, která možným teroristům zabrání ve vstupu do země.

Odškrtávání slibů

Prezident už v lednu vydal dekret, který měl zabránit občanům několika muslimských zemí vstoupit na americké území a který dočasně zablokoval přistěhovalecké programy. Jeho rozhodnutí ale narazilo na odmítavý verdikt soudů a Trump se rozhodl vydat dekret nový. Původně ho slíbil na tento týden, podle úředníků Bílého domu ho ale podepíše později.

Trump v pátek řekl, že s ochranou bezpečnosti Američanů nebude váhat a nikomu se za ni nebude omlouvat. Ochrannou zeď na hranicích s Mexikem začne americká vláda budovat už brzy, dříve, než se čekalo. Radikální islámský terorismus bude držet „zatraceně daleko“ od země. „Bod po bodu si odškrtáváme sliby dané americkému národu. Nezklamu vás,“ zdůraznil prezident, jehož projev byl podle agentury AP „sérií největších hitů z volební kampaně“.

Reakce Demokratické strany

Poslanci americké Demokratické strany na první projev nového prezidenta USA před Kongresem pozvou jako své hosty cizince a přistěhovalce. Chtějí tak veřejně upozornit na ty, kdo mohou být postiženi protiimigrační politikou Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu má promluvit na zasedání obou komor příští úterý (v noci na středu SEČ).

Trump má v projevu podrobně nastínit své představy o budoucí spolupráci s parlamentem, který překvapivý výsledek loňských prezidentských voleb hluboce rozdělil. Hlavními tématy projevu mají být rozpočet a zdravotní a daňová reforma. Autorem textu je podle médií Trumpův konzervativní poradce Stephen Miller, který spolu z hlavním stratégem Bílého domu Stevem Bannonem sepsal rovněž inaugurační Trumpův projev z 20. ledna.

„Chci, aby Trump viděl tvář palestinské ženy...“

Každý člen Senátu a Sněmovny reprezentantů má podle zavedených regulí právo pozvat na prezidentovo slavnostní vystoupení jednoho hosta, obvykle člena rodiny nebo přítele. Tentokrát místo toho podle AP bude v Kongresu přítomen lékař původem z Iráku, další lékař, který je rodilý Pákistánec, nebo dcera palestinského uprchlíka narozená v USA.

„Chci, aby Trump viděl tvář palestinské ženy a muslima, jejichž rodiny obohatily naši zemi přesto, že tu začínali jako uprchlíci,“ řekl novinářům demokratický poslanec Luis Gutiérrez z Illinois.

Prezident krátce po nástupu do funkce vydal exekutivní příkaz, jímž pozastavil všechny přistěhovalecké programy a dočasně zakázal občanům sedmi muslimských států vstup do USA. Dekret ale zablokovaly americké soudy; revidované nařízení má Bílý dům vydat příští týden.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz