6. března 2017 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump podepsal nový protiimigrační dekret, nevztahuje se na Irák

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump podepsal nový protipřistěhovalecký dekret, který na 90 dní zakazuje vstup do Spojených států občanům šesti zemí - Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska. Opatření by se mělo vztahovat pouze na žadatele o nová víza, majitelé platných víz budou moci do USA nadále cestovat.

Výjimku ze zákazu mají nově držitelé zelených karet, které opravňují k trvalému pobytu v USA. Změnou proti původnímu dekretu je rovněž vyjmutí Iráku ze seznamu států, kterých se zákaz vstupu bude týkat. Podle médií je důvodem vyškrtnutí Bagdádu jeho klíčová role v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

Irák již vydal oficiální prohlášení, ve kterém vyslovil úlevu nad tím, že se ho Washington rozhodl neponechat na seznamu. „Takové rozhodnutí je krokem správným směrem, upevňuje strategické spojenectví mezi Bagdádem a Washingtonem v řadě oblastí a také ve válce proti terorismu,“ citoval Reuters prohlášení iráckého ministerstva zahraničí.

Zatímco v lednu vydaný dekret zakazoval vstup všem občanům vybraných států, nyní mají výjimku držitelé zelených karet a rovněž lidé, kteří mají vedle pasu jedné ze zmíněných zemí rovněž cestovní doklad USA. Změna se týká i syrských uprchlíků, na jejichž přijímání původní dekret uvalil časově neomezené embargo. Nově podle agentury AP mají americké úřady k syrským běžencům přistupovat jako ke všem ostatním uprchlíkům, na které se bude vztahovat 120denní pozastavení azylových a uprchlických programů.

Zmatkům, které nastaly po zveřejnění lednového dekretu, má nyní předejít i jasné stanovení data, kdy vstoupí pondělní příkaz v platnost. Podle Conwayové to bude 16. března.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz