20. února 2018 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump podpořil svého kritika Romneyho v boji o senátorské křeslo

Donald Trump sits s Mittem Romneym v restauraci Jean-Georges v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump sits s Mittem Romneym v restauraci Jean-Georges v New Yorku | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump překvapivě podpořil Mitta Romneyho v boji o senátorské křeslo. Republikán Romney, který se v roce 2012 utkal s tehdejším šéfem Bílého domu Barackem Obamou o prezidentský úřad, přitom Trumpa v minulosti často kritizoval. Do Senátu kandiduje ve státu Utah.

„Mitt Romney oznámil, že bude kandidovat do Senátu z úžasného státu Utah. Bude skvělým senátorem a úctyhodným nástupcem Orrina Hatche a má mou plnou podporu,“ uvedl Trump na twitteru. Republikán Hatch byl dosavadním zástupcem Utahu v americkém Senátu. Před časem se rozhodl své křeslo neobhajovat.

„Díky za podporu, pane prezidente. Doufám, že si v průběhu kampaně vysloužím i podporu obyvatel Utahu,“ reagoval na Trumpův tweet na stejné sociální síti Romney.

20.února 2018 v 03:56, příspěvek archivován: 20.února 2018 v 10:10

Thank you Mr. President for the support. I hope that over the course of the campaign I also earn the support and endorsement of the people of Utah.


Sedmdesátiletý republikán oznámil svou kandidaturu v pátek. Ve videu zveřejněném na facebooku přitom kritizoval Washington, který podle něj na rozdíl od státu Utah vysílá přistěhovalcům „poselství vyloučení“.

Romney od volební porážky v roce 2012 do politického dění příliš nevstupoval V roce 2016 ale několikrát kritizoval Trumpa během kampaně před prezidentskými volbami. Po vítězství realitního magnáta se nicméně bývalý guvernér státu Massachusetts Romney ucházel o post ministra zahraničí v jeho administrativě.

Volby do amerického Kongresu se budou konat 6. listopadu. Američané budou hlasovat o obsazení všech křesel ve Sněmovně reprezentantů a třetiny v Senátu.

ČTK