16. února 2017 20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump popřel spojení s Ruskem. Chystá nový dekret k ochraně Američanů

Donald Trump během tiskové konference | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během tiskové konference | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na tiskové konferenci důrazně popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy či že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Rovněž odmítl spekulace, že by svého nyní již bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna požádal, aby ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací jednal s ruským velvyslanectvím o amerických sankcích proti Rusku.

Právě kvůli nejasným kontaktům s ruským zastupitelským úřadem během kampaně před americkými prezidentskými volbami a během přebírání moci Trumpem odstoupil Flynn z funkce.

Trump ve čtvrtek k Flynnovu odchodu řekl, že svého poradce o rezignaci požádal, protože se mu nelíbil způsob, jak o telefonátech s ruskou ambasádou informoval viceprezidenta Mika Pence. „Problém je, že viceprezidenta řádně neinformoval a pak říkal, že si nepamatuje,“ dodal Trump.

Flynn nejdříve tvrdil, že s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o sankcích nehovořil, a to samé řekl i Penceovi. Později však uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

Trump přijímá otázky během tiskové konference v Bílém domě
Mike Pence se směje během tiskové konference

Trump ohlásil nový dekret k ochraně americké veřejnosti

Na tiskové konferenci také ohlásil přípravu nového migračního dekretu nahrazujícího ten původní, který předběžně zablokoval federální soud. Trump novinářům sdělil, že nové exekutivní nařízení chce podepsat příští týden. O tom, že se chystají nová migrační omezení, informovalo také ministerstvo spravedlnosti, které již nestojí o to, aby odvolací soud přehodnotil své rozhodnutí, které ponechalo zmrazení původního dekretu v platnosti.

„Vydáme nový a velice komplexní dekret, který ochrání naše obyvatele,“ řekl na tiskové konferenci Trump.

O původním dekretu, kterým zakázal vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských států, prohlásil, že jeho vydání bylo sice hladké, pak se ale administrativa střetla se špatným rozhodnutím soudu. Nový dekret podle šéfa Bílého domu bude odpovídat soudnímu verdiktu.

Trumpovo původní sporné migrační nařízení obratem napadl stát Washington u federálního soudu, který předběžně účinnost dekretu pozastavil. Ministerstvo spravedlnosti USA se proti verdiktu odvolalo, ale odvolací soud odmítl blokaci zrušit. Nyní ještě odvolací soud může své původní rozhodnutí zvážit. Očekává se, že spor nakonec skončí u nejvyššího soudu.

O tom, že Trump v brzké budoucnosti připravuje nový migrační dekret, informovalo také ministerstvo spravedlnosti. To proto vyzvalo odvolací soud, aby svůj verdikt již nepřehodnocoval. Média již dříve spekulovala, že Trump by mohl ze zákazu vyjmout držitele víz či zelených karet; původní dekret bránil vstupu do země bez výjimky.

Trump chce předložit reformu Obamova systému zdravotního pojištění do poloviny března. Dodal, že práce na změnách jsou v závěrečné fázi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz