16. února 2017 7:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ne všichni jsou proti. Texas jako první podpořil Trumpův migrační dekret

Donald Trump podepisuje dokument - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump podepisuje dokument - ilustrační foto. | foto: Evan Vucci/AP

WASHINGTON Texas jako první stát USA podpořil sporný dekret o migraci amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož platnost pozastavil federální soud. Ministr spravedlnosti Texasu Ken Paxton podal u odvolacího soudu jako nezúčastněná strana sporu dopis, ve kterém se za Trumpa a jeho exekutivní nařízení postavil.

Trump dekretem zakázal vstup osobám ze sedmi převážně muslimských států na území USA a také dočasně zastavil americké azylové programy. Nařízení následně napadl stát Washington u federálního soudu, který předběžně účinnost dekretu pozastavil.

Ministerstvo spravedlnosti USA se proti verdiktu odvolalo, ale odvolací soud odmítl blokaci zrušit. Nyní ještě odvolací soud může své původní rozhodnutí zvážit. Paxton se nyní rozhodl do tohoto řízení zasáhnout tím, že soudu poskytl svůj právní rozbor jako nezúčastněná strana sporu.

Paxton je v USA vnímán jako kontroverzní osobnost, neboť čelí obviněním, že v roce 2011 oklamal investory, které osobně získal pro projekt jisté začínající technologické společnosti. Případ se stal čtyři roky před jeho nástupem do funkce texaského ministra spravedlnosti. V případě uznání viny mu hrozí trest až 99 let vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz