9. února 2017 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump poslal čínskému prezidentovi dopis. Telefonátu se prý Čína obává

Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump. | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON/PEKING Americký prezident Donald Trump poslal svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi dopis, v němž vyjádřil naději na „konstruktivní vztahy“ mezi USA a Čínou. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, podle níž dopis zmírňuje napětí, které mezi oběma zeměmi panuje od zvolení Trumpa do čela Bílého domu.

Trump rozhořčil Peking, když zpochybnil politiku jedné Číny a opakovaně odsoudil čínské obchodní praktiky. Se Si Ťin-pchingem Trump také doposud přímo nehovořil - na rozdíl od vůdců dalších světových velmocí.

Americký prezident v dopise děkuje „prezidentu Siovi za blahopřejný list, který mu Si poslal u příležitosti jeho inaugurace, a také přeje čínskému lidu šťastný Svátek lampionů a úspěšný rok kohouta“, řekl mluvčí Bílého domu. Svátek lampionů je tradičně posledním, patnáctým dnem oslav čínského Nového roku, které letos začaly 28. ledna.

„Prezident Trump rovněž uvedl, že se těší, že bude spolupracovat s prezidentem Siem na rozvoji konstruktivních vztahů, které budou ku prospěchu Spojeným státům i Číně,“ sdělil dále mluvčí Bílého domu.

Na telefonát nespěchejme

Čína ve čtvrteční reakci uvedla, že přikládá čínsko-americkým vztahům velký význam. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang prohlásil, že spolupráce je pro obě země jedinou možností.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje napsala, že Čína nebude na telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga pravděpodobně nijak spěchat. Čínské vedení se prý obává, že by rozhovor nemusel dopadnout dobře, jako v případě Trumpova telefonátu s australským premiérem Malcolmem Turnbullem, na kterého prý americký prezident křičel a nakonec mu telefon položil.

„Čína potřebuje mít tyto záležitosti pod kontrolou, což v případě nevyzpytatelného Trumpa nelze zajistit,“ citovala agentura Reuters vysokého západního diplomata.

Je jen jedna Čína

Sporných témat je přitom mezi Čínou a Trumpem řada. V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump otevřeně zpochybnil politiku jedné Číny. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

Trump také opakovaně kritizuje obchodní praktiky Číny. Pohrozil mimo jiné, že zvýší clo na čínské zboží a označí Peking za manipulátora s měnou, což by otevřelo prostor pro uvalení sankcí na Čínu.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zase prohlásil, že USA by měly zamezit Pekingu v přístupu na ostrovy, které Čína uměle vytvořila u útesů ve sporných vodách Jihočínského moře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz