Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump se snaží přidusit americkou poštu. Když nebudou peníze, nebude hlasování poštou, říká na rovinu

Američan hází poštu do schránky Poštovní služby Spojených států (USPS) v Pennsylvánii. foto: Reuters

Doporučujeme
Washington/Praha - Prezident Trump odmítá navýšit finanční pomoc Poštovní službě Spojených států (USPS). Ve čtvrtek otevřeně přiznal, že poště nechce dát peníze, aby tak zabránil korespondenčnímu hlasování v listopadových prezidentských volbách. USPS již varovala, že kvůli finančním problémům zřejmě nezvládne na podzim doručit hlasovací lístky včas.
  18:22

Američané stále netuší, jak budou probíhat blížící se prezidentské volby. Kvůli pandemii se očekává, že si letos rekordní počet voličů zažádá o možnost hlasovat poštou, čemuž se Donald Trump snaží všemi prostředky vyhnout.

Prezident proto zahájil boj s federální poštovní službou, na které závisí úspěch korespondenčního hlasování. Ta se přitom nachází na pokraji finančního bankrotu a hrozí, že do října zcela zkolabuje.

Trump nařídil čínské ByteDance prodat do 90 dní TikTok v USA. Nákup zvažuje Microsoft

O pomoc USPS usilují v Kongresu demokraté, kteří jí v rámci navrhovaného koronavirového balíčku chtějí poskytnout 25 miliard dolarů. Dalších 3,5 miliardy dolarů pak chtějí dát jednotlivým státům kvůli organizaci podzimních voleb. Trump tento plán důrazně odmítá.

„Chtějí miliardy dolarů na něco, co skončí podvodem. Potřebují ty peníze, aby mohla pošta fungovat a doručit miliony hlasovacích lístků,” řekl prezident v rozhovoru pro kanál Fox News. „Pokud je nedostanou, tak nebudeme mít všeobecné korespondenční hlasování,” uvedl.

USPS dráždí republikány

Trump se do USPS strefuje dlouhodobě, poštu v minulosti označil za „poslíčka Amazonu” a neefektivní „vtip”. V květnu do jejího vedení dosadil Louise DeJoye, podnikatele a štědrého dárce republikánské strany.

DeJoy začal v USPS provádět rozsáhlou reorganizaci a finanční škrty, které podle mnohých zaměstnanců vedly ke zpomalení chodu pošty. Podle dokumentů zveřejněných deníkem Washington Post nový ředitel zakázal zaměstnancům přesčasy a instruoval je, aby odkládali doručování pošty, která je mimo jejich obvyklé trasy. USPS také oznámila, že vyřadí z provozu 10 procent zařízení na třídění pošty, která dohromady vytřídí přes 21 milionů papírové pošty za hodinu. To přidělá mnoho práce už tak vytíženým pracovníkům.

Republikánský donor Louis DeJoy se v květnu stal ředitelem federální poštovní služby USPS.

Podle DeJoye se jedná o součást modernizace. V mnoha státech ale vedla nová pravidla k několikadenním prodlevám v doručování pošty. Skrze USPS přitom putují nezbytné zásilky jako dodávky léků, finanční podpora pro nezaměstnané nebo důchody pro veterány. Na rozdíl od soukromých společností jako Amazon nebo Fedex také USPS doručuje i na ta nejvíc odlehlá místa, a to i za cenu ztráty.

Trump přednese svůj nominační projev do voleb v Bílém domě. Jeho záměr se setkal s kritikou

Mnozí republikáni poštovní službu dlouhodobě kritizují kvůli nevyrovnanému rozpočtu a USPS by nejraději zprivatizovali. Zde ovšem stojí za zmínku, že poštovní služba je ve finančních problémech hlavně kvůli zákonu z roku 2006, který firmě nařizuje předplácet zaměstnancům benefity na neuvěřitelných 75 let dopředu.

Zároveň má ale USPS stejným zákonem zakázané zvedat cenu poštovného o více, než jaká je míra inflace. USPS tak nemá mnoho možností, jak generovat nové příjmy, a kvůli obřím výdajům je pro ni de facto nemožné dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Volební lístky pro domácí mazlíčky?

Ačkoli se Trump snaží korespondenční hlasování vykreslit jako nebezpečnou a neozkoušenou praktiku, která povede k podvodům, v mnoha státech Američané poštou volí už roky. V pěti státech se jedná o primární způsob volby, ve zbytku mají voliči právo si o hlasování poštou zažádat. Ostatně i Trump sám v minulosti volil poštou v březnových prezidentských primárkách na Floridě a podle agentury AP plánuje dálkově volit i ve volbách do Kongresu.

Trump zvažuje, že zakáže vstup do země Američanům s koronavirem

Jak uvádí institut Brennan Center for Justice, během posledních dvou federálních voleb volila poštou zhruba jedna čtvrtina Američanů. Ve volbách do Kongresu v roce 2018 tímto způsobem odvolilo 31 milionů voličů.

Prezidentovy výroky o údajném falšování hlasů a podvodech při hlasování poštou (mluvil například o volebních lístcích doručených domácím mazlíčkům nebo zesnulým osobám) jsou prokazatelně lživé.

K volebním podvodům dochází extrémně zřídka, což lze prokázat na příkladě státu Oregon, který jako první zcela přešel na korespondenční hlasování. Od roku 2000 rozeslal více než 100 milionů hlasovacích lístků poštou; prokázaných podvodů bylo mezi nimi zhruba deset. Podle rozsáhlého projektu arizonské univerzity se v celých Spojených státech mezi roky 2000 a 2012 objevilo pouhých 491 případů podvodu.

Nelze také prokázat, že by korespondenční hlasování pomáhalo Demokratické straně, jak Trump často tvrdí. Jak ukázal letošní výzkum Stanfordské univerzity, hlasování poštou nijak nenapomáhá ani republikánům, ani demokratům.

Podle prezidentových kritiků si Trump snaží znemožněním korespondenčního hlasování zajistit znovuzvolení. „Toto je útok na naší demokracii a ekonomiku ze strany zoufalého muže, který se bojí, že ho Američané donutí konfrontovat své vlastní činy,“ uvedl pro BBC mluvčí kampaně Trumpova oponenta Joea Bidena.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!