Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Komplikovaný výběr viceprezidentky. Biden se ptal na milostné vztahy i přezdívky od Trumpa

Americká senátorka Kamala Harrisová. foto: ČTK

Doporučujeme
Washington/Praha - Joe Biden si po dlouhém rozhodování konečně vybral viceprezidentku. Stala se jí senátorka Kamala Harrisová, někdejší favoritka v prezidentských primárkách. Výběr nebyl jednoduchý - kandidátky na post musely absolvovat sérii vyčerpávajících pohovorů a odpovídat například na otázku, jakou přezdívku podle nich dostanou od současného prezidenta Trumpa nebo zda v minulosti užívaly drogy.
  5:00

Biden již před několika měsíci oznámil, že chce, aby pozici viceprezidentky zastávala žena. V souvislosti s probíhajícími demonstracemi proti rasismu také část voličů na kandidáta tlačila, aby vybral nebělošskou kandidátku. Rasový aspekt byl například i důvodem, proč bělošská demokratka z Minnesoty Amy Klobucharová veřejně oznámila, že se o post viceprezidentky ucházet nebude.

Hojně se tak mluvilo o afroamerických političkách jako Stacey Abramsové z Georgie nebo bývalé velvyslankyni USA při OSN, Susan Ricové. Co se Harrisové týče, její etnický původ je takřka perfektní - její otec je černošský imigrant z Jamajky, matka je Indka. Podle mnohých je tak její vítězství triumfem nejen pro Afroameričany, ale i pro asijskou menšinu.

Jak píše deník Washington Post, do ústředního kola se při vybírání dostalo 11 finalistek. Ty musely přesvědčit odbornou porotu, složenou z 12 až 15 právníků, o tom, že právě ony jsou nejlepší volbou na viceprezidentský post. Součástí poroty byli i bývalí zaměstnanci Bílého domu z dob prezidenta Obamy. Biden všechna svá rozhodnutí konzultoval s manželkou Jill a sestrou Valerií. „Bylo to hodně o tom, kdo sdílí jeho hodnoty, s kým by dokázal pracovat a kdo by mu mohl pomoct k vítězství,” řekl pro deník jeden z vedoucích Bidenovy kampaně, Cedric L. Richmond.

Biden si nakonec vybral Harrisovou, o které se na post viceprezidentky spekulovalo od loňského prosince, kdy senátorka oznámila, že ukončuje svou kampaň. Podle členů jeho týmu ale Kamala post viceprezidentky neměla jistý a výběrový proces byl maximálně náročný.

Tým na začátku výběrového řízení nejprve absolvoval desítky hodin setkávání s aktivisty, lobbyisty a seniorními členy demokratické strany, se kterými konzultovali, kdo se na post nejlépe hodí. Hodnotila se minulost jednotlivých kandidátek i jejich veřejné záznamy, poté byla zjištění prezentována Bidenovi a jeho manželce. Následně Biden vybral 11 žen a v posledních devíti dnech s každou z nich osobně vedl rozsáhlé rozhovory. Pro všechny finalistky připravil tým logo s jejich jménem a rozpracoval strategie na kampaň.

‚Ránu pod pás‘ Biden Harrisové odpustil

Při rozhovorech si porotci nebrali servítky. Ptali se na všechno, od kontroverzních výroků v minulosti, přes osobní finance až po milostný život nebo užívání drog, píše Washington Post. Harrisová údajně skvěle zapůsobila díky svému přístupu vůči Trumpovi i při popisování svých zkušeností jakožto dítěte z imigrantské rodiny.

Harrisové určitě pomohlo přátelství se zesnulým Bidenovým synem Beauem, který zemřel v roce 2015 na rakovinu. Jakožto prokurátoři spolu v roce 2011 spolupracovali na vyjednávání s krachujícími bankami a Harrisová Beaua ve své autobiografii označila za skvělého přítele a kolegu. „Beauova názoru jsem si cenil jako žádného jiného. Proto jsem hrdý mít dnes ve své kampani Kamalu,” napsal Biden v úterý.

Méně příjemným bodem ve vzájemných vztazích jsou vzpomínky na společné debaty kandidátů na prezidenta, ve kterých byla Harrisová vůči Bidenovi poměrně ostrá. Vyčetla mu tehdy, že v Senátu nepodpořil klíčová opatření proti segregaci, což označila za zraňující. Jill Bidenová následně mluvila o jejích útocích jako o „ráně pod pás.” Podle interních informací ale Biden kvůli výrokům své kolegyně není nijak zahořklý, uvádí Washington Post.

Celkově se ale dá říct, že si Harrisová s Bidenem politicky rozumí. Oba jsou středoví politici, blízcí demokratickému establishmentu. U levicových voličů vzbuzují spíše smíšené reakce a mnozí je viní z přetvářky.

Harrisová si ale u progresivců možná získala určité body díky reakci na demonstrace po vraždě George Floyda. Veřejně například podpořila odklonění části policejních rozpočtů do sociálních programů, nebo si zavzpomínala, jak chodila s rodiči na demonstrace v 60. letech. „Bez Black Lives Matter bychom nedosáhli některých reform trestního práva,” řekla nedávno v rozhovoru s moderátorem Stephenem Colbertem.

 Výběr viceprezidentky byl letos ještě důležitější než v minulých letech. Je to kvůli tomu, že Biden se po případném vítězství zřejmě nechystá v roce 2024 kandidovat na další prezidentské období. Největší šanci by v tom případě měla právě Harrisová, která by se teoreticky mohla stát první nebělošskou prezidentkou Spojených států.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat