Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Komplikovaný výběr viceprezidentky. Biden se ptal na milostné vztahy i přezdívky od Trumpa

Americká senátorka Kamala Harrisová. foto: ČTK

Doporučujeme
Washington/Praha - Joe Biden si po dlouhém rozhodování konečně vybral viceprezidentku. Stala se jí senátorka Kamala Harrisová, někdejší favoritka v prezidentských primárkách. Výběr nebyl jednoduchý - kandidátky na post musely absolvovat sérii vyčerpávajících pohovorů a odpovídat například na otázku, jakou přezdívku podle nich dostanou od současného prezidenta Trumpa nebo zda v minulosti užívaly drogy.
  5:00

Bidenovu viceprezidentku sponzoroval v minulosti i Trump, na její kampaň přispěl hned dvakrát

Biden již před několika měsíci oznámil, že chce, aby pozici viceprezidentky zastávala žena. V souvislosti s probíhajícími demonstracemi proti rasismu také část voličů na kandidáta tlačila, aby vybral nebělošskou kandidátku. Rasový aspekt byl například i důvodem, proč bělošská demokratka z Minnesoty Amy Klobucharová veřejně oznámila, že se o post viceprezidentky ucházet nebude.

Hojně se tak mluvilo o afroamerických političkách jako Stacey Abramsové z Georgie nebo bývalé velvyslankyni USA při OSN, Susan Ricové. Co se Harrisové týče, její etnický původ je takřka perfektní - její otec je černošský imigrant z Jamajky, matka je Indka. Podle mnohých je tak její vítězství triumfem nejen pro Afroameričany, ale i pro asijskou menšinu.

Biden hledá viceprezidentku. Horké kandidátky pocházejí z řad menšin

Jak píše deník Washington Post, do ústředního kola se při vybírání dostalo 11 finalistek. Ty musely přesvědčit odbornou porotu, složenou z 12 až 15 právníků, o tom, že právě ony jsou nejlepší volbou na viceprezidentský post. Součástí poroty byli i bývalí zaměstnanci Bílého domu z dob prezidenta Obamy. Biden všechna svá rozhodnutí konzultoval s manželkou Jill a sestrou Valerií. „Bylo to hodně o tom, kdo sdílí jeho hodnoty, s kým by dokázal pracovat a kdo by mu mohl pomoct k vítězství,” řekl pro deník jeden z vedoucích Bidenovy kampaně, Cedric L. Richmond.

Biden si nakonec vybral Harrisovou, o které se na post viceprezidentky spekulovalo od loňského prosince, kdy senátorka oznámila, že ukončuje svou kampaň. Podle členů jeho týmu ale Kamala post viceprezidentky neměla jistý a výběrový proces byl maximálně náročný.

Tým na začátku výběrového řízení nejprve absolvoval desítky hodin setkávání s aktivisty, lobbyisty a seniorními členy demokratické strany, se kterými konzultovali, kdo se na post nejlépe hodí. Hodnotila se minulost jednotlivých kandidátek i jejich veřejné záznamy, poté byla zjištění prezentována Bidenovi a jeho manželce. Následně Biden vybral 11 žen a v posledních devíti dnech s každou z nich osobně vedl rozsáhlé rozhovory. Pro všechny finalistky připravil tým logo s jejich jménem a rozpracoval strategie na kampaň.

‚Ránu pod pás‘ Biden Harrisové odpustil

Při rozhovorech si porotci nebrali servítky. Ptali se na všechno, od kontroverzních výroků v minulosti, přes osobní finance až po milostný život nebo užívání drog, píše Washington Post. Harrisová údajně skvěle zapůsobila díky svému přístupu vůči Trumpovi i při popisování svých zkušeností jakožto dítěte z imigrantské rodiny.

Biden se chystá bojovat s rasovými nerovnostmi. Zaměří se na podporu malých podnikatelů

Harrisové určitě pomohlo přátelství se zesnulým Bidenovým synem Beauem, který zemřel v roce 2015 na rakovinu. Jakožto prokurátoři spolu v roce 2011 spolupracovali na vyjednávání s krachujícími bankami a Harrisová Beaua ve své autobiografii označila za skvělého přítele a kolegu. „Beauova názoru jsem si cenil jako žádného jiného. Proto jsem hrdý mít dnes ve své kampani Kamalu,” napsal Biden v úterý.

Méně příjemným bodem ve vzájemných vztazích jsou vzpomínky na společné debaty kandidátů na prezidenta, ve kterých byla Harrisová vůči Bidenovi poměrně ostrá. Vyčetla mu tehdy, že v Senátu nepodpořil klíčová opatření proti segregaci, což označila za zraňující. Jill Bidenová následně mluvila o jejích útocích jako o „ráně pod pás.” Podle interních informací ale Biden kvůli výrokům své kolegyně není nijak zahořklý, uvádí Washington Post.

Biden si podle průzkumů udržuje dvouciferný náskok před Trumpem, nyní by ho volilo 53 procent Američanů

Celkově se ale dá říct, že si Harrisová s Bidenem politicky rozumí. Oba jsou středoví politici, blízcí demokratickému establishmentu. U levicových voličů vzbuzují spíše smíšené reakce a mnozí je viní z přetvářky.

Harrisová si ale u progresivců možná získala určité body díky reakci na demonstrace po vraždě George Floyda. Veřejně například podpořila odklonění části policejních rozpočtů do sociálních programů, nebo si zavzpomínala, jak chodila s rodiči na demonstrace v 60. letech. „Bez Black Lives Matter bychom nedosáhli některých reform trestního práva,” řekla nedávno v rozhovoru s moderátorem Stephenem Colbertem.

 Výběr viceprezidentky byl letos ještě důležitější než v minulých letech. Je to kvůli tomu, že Biden se po případném vítězství zřejmě nechystá v roce 2024 kandidovat na další prezidentské období. Největší šanci by v tom případě měla právě Harrisová, která by se teoreticky mohla stát první nebělošskou prezidentkou Spojených států.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!