Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě vize Ameriky. Trump hrozí armádou, Biden slibuje a prahne po dialogu

Svět

  5:00
WASHINGTON D.C./ PRAHA - Použití síly, nebo dialog? Uchazeči o post prezidenta USA, Donald Trump a Joe Biden, v úterý představili svou vizi řešení současných nepokojů. Zatímco dosavadní šéf Bílého domu hrozí vysláním armády, jeho protivník slíbil Američanům reformu policejních sborů. Demonstrace neutichají.

Joe Biden během projevu. foto: Reuters

Protesty v USA zákaz vycházení nezastavil. V New Yorku pochodovaly po osmé večerní v ulicích tisíce lidí a hrozba prezidenta Donalda Trumpa, že pošle do ulic armádu, vyšla naprázdno. V hlavním městě Spojených států Washingtonu, D. C., pak byly demonstrace relativně poklidné, přestože v pondělí na žádost ministra spravedlnosti Williama Barra policisté a národní garda vyhnali za pomoci slzného plynu demonstranty z náměstí u Bílého domu jen proto, aby se prezident mohl vyfotit u spáleného kostela s biblí v ruce.

Prezident Trump u kostela sv. Jana s biblí v ruce.

Prezident Trump u kostela sv. Jana s biblí v ruce.

V úterý večer se lidé na demonstracích sešli například v Chicagu, Miami, Los Angeles či Houstonu. V New Yorku pochodovaly tisíce lidí v několika skupinách ve čtvrtích Manhattan a Brooklyn. Řada podniků po zkušenosti z předchozích nocí zabednila svoje výlohy, rabování se však tentokrát objevovalo jen ojediněle. V Saint Louis pak během nepokojů zemřel policista. 

Demonstrace vyvolala vražda černocha George Floyda v Minneapolisu. Jeho smrt způsobili policisté. 

Spojené státy tak dnes stojí před několika zásadními problémy. Pandemií koronaviru, kterou se v některých státech stále nepodařilo dostat pod kontrolu, ekonomickou krizí a současnými nepokoji. A Američané očekávají, že na řešení současných problémů přijde jeden z dua Donald Trump – Joe Biden. O tom, kdo z nich zemi povede, se rozhodne v nadcházejících volbách 3. listopadu.

Hrozba armády v ulicích

Současný šéf Bílého domu již minulý týden občanům USA hrozil, že pokud bude pokračovat „rabování, začne střílení“, a v pondělí při projevu k národu uvedl, že do států, kterým se nepodaří dostat situaci pod kontrolu, pošle aktivní armádní jednotky.

Prezident nenabídl olivovou ratolest ani nenaznačil, že by byl ochotný vést dialog. Sám přitom při nepokojích v roce 2015 vyzýval svého předchůdce prezidenta Obamu, aby „jel do Baltimoru a přivedl obě strany k jednacímu stolu. Se správným vedením toho lze dosáhnout.“ Proti jeho nápadu poslat armádu do ulic se přitom ve středu odpoledne postavil i Trumpův ministr obrany Mark Esper.

Trump je podle nejmenovaných poradců z Bílého domu přesvědčen, že ho Američané zvolili, „aby věci změnil“ a „byl rozhodný“. Podle komentátorů deníku The Washington Post ale působí jen jako „autoritářský vůdce“.

Úterý pak podle listu The Guardian nakolik rozdílné mohou reakce na krizi být. Zatímco prezidenta média kritizovala za pózování s biblí, jeho pravděpodobný soupeř v nadcházejících volbách a bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden stanul u radnice ve Filadelfii. Ve svém projevu hovořil o tom, že Spojené státy stojí na historické křižovatce. Zmínil poslední slova George Floyda: „Nemohu dýchat“ a dodal, že zahýbala celým národem. 

Slib reformy policie

„Promlouvají k národu, ve kterém lidi až příliš často barva jejich kůže vystavuje riziku ztráty života,“ uvedl Biden a slíbil lidem reformu policejních jednotek, která by předešla systematickému rasismu. Samotného Trumpa pak přirovnal k rasistickým politikům z šedesátých let, kteří neváhali poslat armádu proti vlastnímu obyvatelstvu.

„Slibuji, že se nebudu vézt na vlně strachu a rozdělování společnosti. Nebudu rozdmýchávat nenávist,“ řekl bývalý viceprezident ve svém prvním velkém projevu od konce pandemie, kterou strávil ve sklepě svého domu, kde natáčel podcasty a pořádal videokonference.

Joe Biden na radnici ve Filadelfii.

Joe Biden na radnici ve Filadelfii.

Biden má v současnosti dobrou pozici. Podle posledních průzkumů během pandemie a následných nepokojů získal pohodlný náskok deseti procent před Trumpem v rozhodujících státech. Podle analytiků je takový úspěch téměř nevídaný. 

V podobné situaci byla sice v roce 2016 i Hillary Clintonová, již Trump porazil, ale odborníci upozorňují, že nebývá zvykem, aby prezidenta v průzkumech porážel jeho protivník během prvního volebního období.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat