19. dubna 2019 8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Rusové se do prezidentských voleb vměšovali, ale výsledek neovlivnili. Obama o tom věděl

Donald Trump  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Washington  Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že vměšování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016 nezměnilo jejich výsledek. V příspěvku na Twitteru ve čtvrtek večer zároveň obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že o aktivitách Ruska věděl, ale nic proti nim nepodnikl. Trump se tak vyjádřil v den, kdy americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vlivem Ruska na poslední prezidentské volby a možným bráněním průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Trumpa.

„Vše, co Rusové dělali ohledně voleb v roce 2016, bylo činěno v době, kdy byl prezidentem Obama. Dostával o tom informace a neudělal nic! Nejdůležitější je, že hlasování nebylo ovlivněno,“ napsal šéf Bílého domu.

19.dubna 2019 v 01:28, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 10:17

Anything the Russians did concerning the 2016 Election was done while Obama was President. He was told about it and did nothing! Most importantly, the vote was not affected.

V dalším tweetu Trump odmítl obvinění, že chtěl bránit zvláštnímu vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby. „Kde není zásadní trestný čin, pokud jde o tajné spolčení (ve skutečnosti byla celá ta věc podvod), je těžké říct, že někdo něčemu brání,“ zdůraznil Trump.

19.dubna 2019 v 01:46, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 10:18

When there is not an underlying crime with regard to Collusion (in fact, the whole thing was a made up fraud), it is difficult to say that someone is obstructing something. There was no underlying crime.” @marthamaccallum @FoxNews

Ministr spravedlnosti William Barr před zveřejněním zprávy o výsledcích Muellerova vyšetřování uvedl, že Rusové se volby pokusili ovlivnit, nynější prezident s nimi ale v této věci nespolupracoval. Žádný důkaz podle Barra ani nepotvrzuje, že by Trump bránil spravedlnosti. Demokraté s tím ale nesouhlasí.

Ve čtvrtek Trump na twitteru také poznamenal, že měl právo celý „hon na čarodějnice“, jak vyšetřování nazývá, ukončit, kdyby chtěl. „Mohl jsem vyhodit kohokoli, včetně Muellera, kdybych chtěl. Rozhodl jsem se to neudělat,“ napsal Trump.

18.dubna 2019 v 23:31, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 10:18

“Donald Trump was being framed, he fought back. That is not Obstruction.” @JesseBWatters I had the right to end the whole Witch Hunt if I wanted. I could have fired everyone, including Mueller, if I wanted. I chose not to. I had the RIGHT to use Executive Privilege. I didn’t!

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!