Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trumpova snaha zpochybnit volby je zcela nezodpovědná. Předání moci ale nezamezí, řekl Biden

Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden. foto: ČTK/AP

Washington - Za „naprosto nezodpovědnou“ označil snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledky voleb jeho vyzyvatel, demokrat Joe Biden. Ten podle podle amerických médií v lednu Trumpa nahradí ve funkci. Nynější americký prezident i déle než dva týdny po uzavření volebních místností protestuje proti vyústění voleb a tvrdí, že hlasování provázely podvody na úkor republikánů.
  7:46

Důkazy pro prezidentova tvrzení však nejsou k dispozici. Podle propočtů amerických i světových médií získal Trump 232 hlasů ve sboru volitelů, zatímco Biden 306.

Biden po poradě s guvernéry jednotlivých států uvedl, že neobává toho, že by Trumpova neochota přijmout výsledky voleb zamezila předání moci. „Vysílá to ale hrozivou zprávu o tom, kým jako země jsme,“ řekl demokratický kandidát.

Trumpův poslední protičínský nádech. Vietnam a Filipíny navštíví jeho poradce, Bidenovi to může zkomplikovat plány

S demokratickými i republikánskými guvernéry během hovoru Biden probral možnost povinného nošení roušek v celých Spojených státech. Nošení roušky „není politické gesto, je to vlastenecká povinnost“, konstatoval.

Biden též řekl, že už vybral budoucího ministra financí. Jeho či její jméno oznámí kolem Dne díkuvzdání, který budou Američané slavit příští čtvrtek. Média spekulují, že by resort financí mohla vůbec poprvé řídit žena. Zmiňují přitom bývalou šéfku centrální banky (Fed) Janet Yellenovou a členku rady guvernérů Fedu Lael Brainardovou.

Autor: