16. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův stav nouze mohou zablokovat soudy. Chce využít peníze na armádní stavby

Hranici USA s Mexikem v délce přes 1000 kilometrů zatím chrání ochranný plot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranici USA s Mexikem v délce přes 1000 kilometrů zatím chrání ochranný plot. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Prezident Trump vyhlásil stav nouze. Získá tak zvláštní pravomoci, které mu umožní postavit zeď na hranicích s Mexikem. Cestu k vysněné bariéře se mu však žalobami nejspíš zablokují demokraté.

„Zdi fungují stoprocentně,“ sdělil v pátek na tiskové konferenci novinářům americký prezident Donald Trump. „Proto vyhlásím stav pohotovosti. Chceme zastavit zločince, gangy, drogy. Nebudeme potřebovat armádu na hranicích, protože budeme mít zeď.“

Prezident tak ukončil jednu kapitolu boje o vybudování zdi na hranicích s Mexikem. Již nebude vyhrožovat neposkytnutím finančních zdrojů federální vládě. Schválil totiž návrh, který odsunul platební neschopnost amerických úřadů na září. Ostatně díky němu získal prostředky ve výši 1,4 miliardy dolarů na vybudování přibližně 80 kilometrů bariéry na hranici s Mexikem. Zahájil však kapitolu novou – boj o stav nouze. Skrze něj chce prezident získat fondy na posílení ochrany USA a hodlá na ni celkově vynaložit osm miliard dolarů (183 miliardy korun).

Zbývajících 6,6 miliardy dolarů, které nepochází z kongresového návrhu, hodlá Trump odčerpat z fondů na boj s šířením drog a z rozpočtu Pentagonu. Cestu k financím mu mají otevřít exekutivní rozkazy, které nepotřebují schválení od Kongresu, mezi nimiž se mimo jiné objevilo vyhlášení stavu nouze.

Americká pohraniční stráž.
Tijuana má podle něj s přijetím značného počtu migrantů velké problémy.

Dle ústavy má na tento krok právo každý z prezidentů. Ohlášení stavu nouze rozšiřuje prezidentovy pravomoci tím, že de facto vytvoří výjimky k pravidlům, která hlavu státu běžně omezují – například finanční dohled Kongresu. Cílem stavu nouze je totiž rychlá reakce vlády na krizové situace. Trump však zatím nespecifikoval detaily.

Prezidentovy pravomoci byly upraveny v 70. letech zákonem o národních pohotovostech. Bílý dům tak například musí v oznámení Kongresu o vyhlášení stavu nouze přesně definovat, jaké pravomoci prezident využije. V případě budování zdi tak Trump může třeba využít zákon umožňující Pentagonu přerušit výstavbu armádních projektů a alokovat vojáky a zdroje směrem ke stavbě „vojenských konstrukcí a projektů civilní obrany nutných pro národní bezpečnost.“

Další zákon pak ministerstvu obrany umožňuje budování projektů „jinak zákonem nepovolených, ale nutných pro podporu armádních sil“. K financování těchto staveb pak lze použít zdroje přidělené Kongresem na stavbu vojenských objektů. Základním principem tak zůstává, že prezident nesmí využít jiné prostředky než ty, které byly na danou věc vyhrazeny a to i za stavu nouze. Podle kongresových poradců je ve vojenských stavebních fondech k dispozici až 21 miliard dolarů.

Podivné motivy

Prezident sice vyhlášením stavu nouze dokáže přesměrovat finanční zdroje směrem ke stavbě zdi, otázkou ale zůstává, zda ve skutečnosti prezident může v tomto případě stav nouze vyhlásit. Ačkoliv se nejedná v americké politické praxi o žádnou výjimku (George Bush mladší je vyhlásil třináctkrát a Barack Obama dvanáctkrát), bývaly důvody prezidentů diametrálně odlišné. Šlo například o reakci na teroristické útoky v roce 2001 či na pandemii chřipky z roku 2009, o zablokování majetku cizinců porušujících lidská práva nebo o odpověď na provokace Kremlu. Nový stav nouze je však jiným případem.

„Aby prezident vyhlásil stav nouze kvůli vnitrostátnímu infrastrukturnímu projektu, který navíc Kongres výslovně odmítl financovat, je krajně neobvyklé,“ konstatoval právní expert Andrew Boyle. Očekávají se tak vleklé soudní spory a zřejmě i odmítavé rezoluce Kongresu, kde Trumpův záměr kritizují nejen demokraté, ale i část republikánů.

Vedení Demokratické strany uvedlo, že by stav nouze byl „aktem bezpráví a hrubým zneužitím prezidentských pravomocí“. Žalobu prý připravují generální prokurátoři států unie, které ovládají demokraté. Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti pro deník Washington Post soudy pravděpodobně Trumpův již čtvrtý stav nouze zablokují. Prezident je však přesvědčen o opaku.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz