Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův volební tým ani jiný Američan s Ruskem nespolupracoval, prohlásil ministr

Vladimir Putin a Donald Trump na summitu APEC ve Vietnamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Donald Trump na summitu APEC ve Vietnamu. | foto: Reuters

WASHINGTON Rusko se pokusilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016, ale nynější americký prezident Donald Trump, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil americký ministr spravedlnost William Barr, který se chystá Kongresu USA a také veřejnosti předložit zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Na případnou spolupráci Trumpova štábu neukazuje podle Barra žádný z důkazů, které Mueller nashromáždil. Stejně tak nic nepotvrdilo možnou spolupráci jiných amerických občanů s Moskvou.  

Barr rovněž řekl, že Bílý dům s Muellerem plně spolupracoval, ačkoli Trump měl vůči vyšetřování výhrady, neboť byl přesvědčen, že ho doprovázejí nelegální úniky informací. Trump v minulosti opakovaně vyšetřování označoval za hon na čarodějnice.

‚Nevyužil žádnou pravomoc‘

Pokud jde o bránění spravedlnosti, což v případě Trumpa nechal Mueller ve své zprávě bez závěru, je Barr přesvědčen, že na to žádný důkaz neukazuje. Stejný názor v této věci má i Barrův náměstek Rod Rosenstein.

Mueller se podle Barra zmínil o deseti incidentech, které vyšetřovatel prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. K závěru ale Mueller nedospěl a Barr předložené důkazy nepovažuje za dostatečné, aby bylo možné určit, zda se Trump činu dopustil.

Ministr spravedlnosti je terčem kritiky

Muellerovu zprávu o ruské roli ve volbách předá Barr v 17:00 SELČ Kongresu USA a následně ji poskytne i veřejnosti. Ministr zdůraznil, že dokument nebyl obsahově nijak editován, začerněny v něm ale budou pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné budou i výpovědi obviněných před velkou porotou.

Zprávu včetně začerněných pasáží dostal ještě před dnešním zveřejněním k posouzení Bílý dům, který žádné další úpravy podle Barra nežádal. Ministr také řekl, že Trump se rozhodl nevyužít svých pravomocí, které ho opravňují k utajení některých pasáží.

‚Hra skončila‘

Ministr spravedlnosti USA Barr za tiskovou konferenci k Muellerovu dokumentu terčem kritiky od demokratických předáků. Označili ji za součást kampaně.

Krátce před zveřejněním zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou rolí v amerických prezidentských volbách v roce 2016, prezident Donald Trump na twitteru napsal, že „hra skončila“. V textu na fotomontáži odkazuje na oblíbený seriál stanice HBO Hra o trůny, jehož poslední série se začala vysílat tuto neděli.

18.dubna 2019 v 15:57, příspěvek archivován: 18.dubna 2019 v 17:27

https://t.co/222atp7wuB

„Žádná tajná dohoda. Žádné bránění spravedlnosti. Pro nenávistníky a radikální levicové demokraty - hra skončila,“ zní nápis na fotomontáži, na níž stojí americký prezident zády k divákovi zahalen v bílém dýmu.

V příspěvku bylo použito písmo nápadně podobné tomu, jaké používá stanice HBO. Stejně jako v anglickém originálu názvu Game of Thrones je i v anglickém nápisu Game Over na Trumpově fotomontáži proškrtnuto třemi čárami písmeno O.

Není to poprvé, co Trump ve svých příspěvcích na twitteru odkázal na populární seriál. Loni v listopadu upozornil citátem z této fantasy ságy na plánové zavedení sankcí vůči Íránu. Letos v lednu zveřejnil příspěvek se slovy „Zeď se blíží“, která odkazují na důležitou seriálovou větu „Zima se blíží“.

V listopadu na Trumpův tweet reagovala i sama stanice HBO. Naznačila, že se prezident dopustil „zneužití obchodní značky“. Na lednový ani na aktuální příspěvek nereagovala.

HBO v neděli odvysílala první díl závěrečné série oblíbeného seriálu, který proslul zejména tím, že ani hlavní postavy si v něm nemohou být jisty svým životem. Na tuto skutečnost v reakci na Trumpův příspěvek upozornil i analytik stanice CNN Renato Mariotti. „Pokud jsem se něco naučil při sledování Hry o trůny, tak to, že byste se neměli obracet zády a předpokládat, že hra skončila, dokud neběží závěrečné titulky,“ napsal.

Trump  zveřejnil sérii tweetů k očekávanému zveřejnění Muellerovy zprávy. Je mezi nimi například i video, na kterém je sestřih prezidentových výstupů, ve kterých trvá na tom, že s Rusy v kampani nespolupracoval. 

Demokraté odmítají, že se Trump nedopustil bránění spravedlnosti

Tvrzení amerického ministra spravedlnosti Williama Barra, že prezident Donald Trump nebránil průchodu spravedlnosti, jsou v rozporu s tím, co se píše ve zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

V reakci na zveřejnění Muellerovy zprávy to dnes uvedli předáci demokratů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer. Podle některých analytiků dokument nepřímo vyzývá Kongres, aby se prezidentovými kroky ve vztahu k Muellerovu vyšetřování zabýval.

"Rozdíly mezi tím, co o bránění průchodu spravedlnosti řekl generální prokurátor Barr a co o bránění průchodu spravedlnosti řekl zvláštní vyšetřovatel Mueller, jsou jasné," uvedli ve společném prohlášení Pelosiová a Schumer. Zatímco Barr podle nich na dnešní tiskové konferenci tvrdil, že se prezident bránění průchodu spravedlnosti nedopustil, "zdá se, že Muellerova zpráva toto tvrzení podkopává".

Také podle šéfa právního výboru Sněmovny reprezentantů, demokrata Jerryho Nadlera, Muellerova zpráva nastiňuje "znepokojivé důkazy, že se prezident Trump zapojil do bránění průchodu spravedlnosti a dalších pochybení". "Je nyní povinností Kongresu, aby pohnal prezidenta za jeho činy k zodpovědnosti," dodal Nadler.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!