4. září 2016 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turci dobyli poslední pozici IS v severní Sýrii, tvrdí tamní agentura

Turecká armáda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda - ilustrační foto. | foto: Reuters

DAMAŠEK/ANKARA Tureckým silám a povstaleckým jednotkám podporovaným Ankarou se v neděli podařilo na severu Sýrie dobýt poslední pozici organizace Islámský stát u turecké hranice. S odvoláním na tureckou agenturu Anadolu o tom informovala agentura Reuters. Vytlačení radikálů z Islámského státu od turecké hranice bylo jedním z hlavních cílů nedávné turecké intervence do Sýrie.

Pás území na syrsko-tureckém pomezí tak nyní ovládají buď kurdské milice nebo Turecko a jednotky jím podporované. Zatímco Kurdové mají pod kontrolou území od severovýchodní provincie Hasaká zhruba po řeku Eufrat a také okolí města Afrín, Turecko nebo jím podporovaní bojovníci nyní ovládají oblast mezi městy Azáz a Džarábulus.

Vytlačit islamisty od hranice a zabránit Kurdům, aby ovládli souvislé pásmo od severovýchodního cípu Sýrie po oblast Afrínu, bylo hlavním motivem Turecka pro nedávný přímý vstup do bojů v Sýrii. Turečtí představitelé tento týden několikrát prohlásili, že po dosažení tohoto cíle se turecké tanky ze Sýrie stáhnou.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč