Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turci nesplní podmínky EU

Svět

  11:56
Tampere (Finsko) - Jednání mezi Evropskou unií a Tureckem o řešení situace kolem Kypru, která se konala ve finském Tampere, skončila bez úspěchu. Letiště a přístavy zůstanou pro Kypřany zavřené. Oznámil to finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja.

Vojáci severokyperské armády foto: ČTK

Turecké přistupování k Evropské unii dnes zkomplikoval neúspěch při vyjednávání Turecka s EU o řešení kyperské otázky. Finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja oznámil, že do konce roku nebude možné uzavřít s Tureckem dohodu o Kypru. Turecko odmítá Kypr uznat a upírá mu přístup ke svým letištím a přístavům. Porušuje tím celní unii, kterou se zavázalo dodržovat vůči všem zemím EU.

Řešení není v dohledu
Rozpor může ovlivnit tureckou pozici při přistupování k EU. "Cesta k dohodě nebyla nalezena," prohlásil Tuomioja, jehož země unii toto pololetí předsedá. "K dohodě o Kypru do konce finského předsednictví nedojde," dodal před zahájením schůzky ministrů zahraničí zemí EU a Středomoří v Tampere.

Tuomioja dnes odděleně jednal s tureckým ministrem zahraničí Abdullahem Gülem a s kyperským šéfem diplomacie Jorgosem Lillikasem ve snaze nalézt kompromis v kyperské otázce.

"Mohu pouze říci, že jsme došli k závěru, že podmínky, které si zúčastněné strany kladou, neumožňují, abychom v dané fázi řešení nalezli," uvedl finský ministr.

Turecko mělo do 6. prosince čas na to, aby Kypru otevřelo svá letiště a přístavy. Selhání rozhovorů bude mít podle agentury DPA "nevyhnutelně důsledky" na turecká vyjednávání o členství v EU, protože "věci se nemohou vyvíjet normálně", naznačil Tuomioja.

Pro další jednání o kyperské problematice nebyl dohodnut nový termín. EU musí zvážit dopad situace na přístupová jednání s Tureckem. Jaké konkrétně tyto dopady budou, musejí členské země unie nejprve projednat mezi sebou, řekl Tuomioja.
Unie Turecku jasně naznačila, že hrozí přerušení vstupních rozhovorů, nezmění-li Ankara svůj přístup do 6. prosince.

Spror s kořeny v sedmdesátých letech
Turecko se totiž v červenci 2005 podpisem celního protokolu zavázalo, že svou platnou celní unii s dosavadními 15 členy unie rozšíří i na deset nových členů, kteří přistoupili v květnu 2004. Ankara však tento závazek neplní vůči řecké části Kypru a požaduje, aby nejprve bylo zrušeno obchodní embargo vůči Severokyperské turecké republice. Ta se v 70. letech odtrhla od Kyperské republiky, není však mezinárodně uznávaná nikým jiným než Tureckem, které tehdy vzniku tohoto útvaru napomohlo vojenskou intervencí.

Finské předsednictví EU předložilo v září kompromisní plán, podle něhož by unie obnovila obchodní styky s tureckou částí Kypru, otevře-li Turecko své přístavy a letiště pro řeckokyperské lodě a letadla. Tento návrh však na dnešních jednáních Güla s Tumiojou neprošel; Ankara trvá na zrušení embarga předem.

Finsko oznámilo, že sice zahajuje přípravu podkladů pro další kolo jednání s Tureckem o kyperské problematice, vše ale nasvědčuje tomu, že to se uskuteční nejdříve po novém roce.

Autor: