13. října 2017 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konvoj desítek tureckých vozidel vjel do Sýrie. Armáda zřizuje pozorovací stanoviště

Turecký konvoj u syrských hranic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký konvoj u syrských hranic. | foto: Reuters

DAMAŠEK Turecká armáda začala zřizovat pozorovací stanoviště v severosyrské provincii Idlib, ve čtvrtek Ankara vyslala do Idlibu konvoj s desítkami vojenských vozidel. Je to podle ní postup dohodnutý na konferenci o Sýrii v Astaně, její kritici ale soudí, že jde o krok zaměřený proti syrským Kurdům.

Turecká armáda prý své kroky koordinuje s Ruskem a Íránem, tedy se zeměmi, které se zúčastnily astanských jednání. Agentura Reuters ale napsala, že Turecku jde rovněž o zásah proti kurdským milicím YPG, které část pohraničního území ovládají.

Turecký vojenský konvoj o zhruba 30 vozech směřuje k návrší Šajch Barakát, které poskytuje výhled na území ovládané YPG. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v sobotu oznámil, že Turecko vysílá své jednotky do Afrínu k operaci dohodnuté v Astaně.

Turecko patřilo k zemím, které podporovaly skupiny bojující proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Loni se ale zaměřilo na ochranu své hranice a zasahovalo tam jak proti radikálním skupinám, tak proti Kurdům.

Děti na hranicích Turecka a Sýrie si hrají na tanku turecké armády.
Turecké tanky si na hranici Sýrie a Turecka oblíbily děti.

Milice YPG se podílely na boji proti islámským radikálům, ale Turecko je považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým skupinám.

Po útoku Islámského státu zemřelo nejméně 50 lidí

Výbuch nálože v automobilu v severovýchodní Sýrii ve čtvrtek usmrtil nejméně 50 lidí. Informovali o tom zástupci humanitární organizace Kurdský červený půlměsíc. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) původně udávala bilanci nejméně 18 zabitých. 

Mezi mrtvými jsou i běženci, kteří prchali před boji v provincii Dajr az-Zaur, a příslušníci kurdských bezpečnostních složek. Útok je přičítán Islámskému státu (IS). Incident se stal v Abú Fás na rozhraní provincií Dajr az-Zaur a Hasaká. Ve středu si jiný útok IS v Damašku vyžádal dva životy. Tehdy útočili tři radikálové se sebevražednými pásy.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo více než 330 tisíc obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy. 

Od roku 2015 je významným spojencem syrské vlády v boji proti IS Rusko, které mu poskytuje vojenskou podporu, jež postupně změnila poměr sil na bojišti. Arabsko-kurdské milice, které v Sýrii rovněž bojují proti IS, naopak podporuje mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz