16. listopadu 2017 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko kvůli Ceně Václava Havla pro Arslana omezí příspěvky Radě Evropy

Cena Václava Havla byla ve Štrasburku udělena tureckému právníkovi Muratu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena Václava Havla byla ve Štrasburku udělena tureckému právníkovi Muratu... | foto: Twitter

ANKARA Turecko zkrátí platbu Radě Evropy na protest proti ceně, kterou od Parlamentního shromáždění této organizace dostal vězněný turecký soudce Murat Arslan. Ten čeká ve vazbě na soud kvůli obžalobě z podílu na loňském nezdařeném puči. Parlamentní shromáždění Rady Evropy udělilo Arslanovi Cenu Václava Havla za lidská práva letos v říjnu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že udělení této ceny bylo pro tureckou vládu „poslední kapkou“. „Nemohu dát peníze našeho národa instituci, která oceňuje někoho, kdo používal ByLock,“ prohlásil ministr při debatě o rozpočtu.

ByLock je aplikace, jíž se podle Ankary dorozumívali pučisté. V Turecku bylo zatčeno mnoho lidí, kteří měli tuto aplikaci nahranou; úřady tvrdí, že patří k síti duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara označuje za hlavního strůjce neúspěšného pokusu o převrat, který byl potlačen loni v červenci.

Çavuşoglu řekl, že Turecko přestane být jedním z velkých přispěvatelů Rady Evropy a bude platit jenom minimum, nezbytné pro udržení členství.

O přesných sumách se ministr nezmínil a není jasné, kolik peněz Turecko zaslalo letos. V roce 2015 poslalo 13 milionů eur a podle státních sdělovacích prostředků tehdy plánovalo svůj příspěvek zdvojnásobit.

Arslan v reakci na ocenění napsal Radě Evropy, že v Turecku jsou systematicky porušována lidská práva. „Obracím se na vás z vězení v zemi, kde se postupně odsouvají stranou demokratické hodnoty, kde jsou umlčováni disidenti, kde jsou obránci práva, novináři a ti, kdo si přejí mír, označováni za teroristy,“ napsal.

V Turecku po zmařeném převratu skončilo ve věznicích na 50 tisíc lidí a 150 tisíc osob přišlo o práci nebo bylo suspendováno.

ČTK