130 let
Ruská válečná loď proplouvá Bosporským průlivem. (22. listopadu 2021)

Ruská válečná loď proplouvá Bosporským průlivem. (22. listopadu 2021) | foto: Profimedia.cz

Turecko se zdráhá dění na Ukrajině označit za válku. Erdogan odmítl pomoc, Bospor a Dardanely Rusům nezavře

Svět
  •   12:38aktualizováno  12:58
Turecko odmítlo zavřít Bosporský průliv pro ruské vojenské lodě. Žádala to Ukrajina čelící útokům z Černého moře. Dle Ankary to nedovolují mezinárodní dohody. Země je navíc proti uvalení ekonomických sankcí na Rusko a to, co se nyní děje na Ukrajině, se zatím zdráhá označit za válku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek ruský útok na Ukrajinu odsoudil. A už v minulosti dal najevo, že Turecko podporuje právo Ukrajinců žít ve svrchovaném státě. Dobré vztahy však má i s Ruskem.

Když proto Ukrajina požádala Turecko o uzavření úžin Bospor a Dardanely pro ruská plavidla, reakce dlouho nepřicházela. Nyní Ankara žádost odmítla.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že země nemůže bránit ruským válečným lodím v přístupu do Černého moře, protože to prý nedovoluje mezinárodní právo. Podle ministra totiž jedna z klauzulí zajišťuje, aby se lodě mohly vrátit na svou základnu, v tomto případě v Černém moři.

Proto i kdyby Turecko vyšlo Ukrajině vstříc a úžiny zavřelo, pouze by tím ruským lodím zabránilo v odplutí do Středozemního moře. „Pokud země zapojené do války požádají o návrat svých lodí na základnu, musí jim to být umožněno,“ uvedl ministr.

Dodal, že turečtí právní experti stále zkoumají, jestli se dá probíhající konflikt vůbec označit za válku. Pokud ano, Turci by se pak mohli řídit válečnou částí konvence z Montreux a úžiny zavřít. 

Možnost uzavřít spojnici mezi Černým a Středozemním mořem pro cizí válečné lodě v době války nebo vlastního ohrožení dává Turecku konvence z Montreux z roku 1936. Ta omezuje proplouvání válečných lodí úžinami Bospor a Dardanely jen na černomořské státy.

Turecko může v době války či ohrožení uzavřít úžinu všem zahraničním válečným lodím. Začátkem tohoto měsíce ruské námořnictvo přesunulo úžinami do Černého moře šest svých lodí a jednu ponorku. 

V Černém moři trvale operuje flotila vojenského námořnictva, která má základnu v přístavu Sevastopol na anektovaném poloostrově Krym.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar v pátek podle agentury Reuters řekl, že Kyjev od Ankary očekával pozitivní odpověď.

Çavuşoglu navíc oznámil, že je Turecko proti uvalení ekonomických sankcí na Rusko, což je v rozporu s postojem většiny NATO. Podle Erdogana je reakce Severoatlantické aliance a Západu na ruský útok „málo rozhodná“. Turecký prezident to řekl po pátečních modlitbách v Istanbulu.

Doufal prý, že poslední summit povede k tomu, že Aliance zaujme rozhodnější postoj. „Nemělo by se to proměnit v obvyklou vlnu odsouzení,“ míní.

Autor: kh
  • Vybrali jsme pro Vás