Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Pentagon‘ ve tvaru půlměsíce a hvězdy. Erdogan se vytasil s dalším megalomanským projektem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představuje nové centralizované sídlo ministerstva obrany a všech armádních složek (30. srpna 2021) foto: iletisim.gov.tr

Recep Tayyip Erdogan se vytasil s dalším velkorysým projektem. Turecký prezident oznámil vybudování nového obranného komplexu, v němž bude soustředěno ministerstvo obrany i velení všech složek armády. Budova bude mít podobu půlměsíce a hvězdy.
  11:47

„Obranné potřeby se mění. Musíme shromáždit všechny instituce pod jednou střechou a koordinovat se s nimi. Potřebujeme jedno společné centrum,“ prohlásil Erdogan v pondělí na slavnostní ceremonii na předměstí Ankary, kde by masivní komplex měl vyrůst. 

Na ploše 1 200 hektarů bude sídlit jak ministerstvo obrany, tak sídlo generálního štábu i velení pozemních sil, letectva a námořnictva. Útroby tureckého Pentagonu pojmou až patnáct tisíc lidí, slavnostní otevření se plánuje na sté výročí vzniku turecké republiky, které připadá na 29. října 2023.

Návrh komplexu pracuje s motivem turecké vlajky, v jeho centru při pohledu z výšky uvidíme obří půlměsíc a pěticípou hvězdu. „Budujeme strukturu, která vzbudí strach v srdcích našich nepřátel a důvěru u našich spojenců,“ prohlásil sedmašedesátiletý prezident.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u Atatürkova mauzolea v Ankaře (30. srpna 2021)

Obranný komplex je dalším z jeho vysněných projektů. Před sedmi lety se Erdogan nastěhoval do paláce za 350 milionů dolarů, jehož styl odkazuje na slávu Seldžucké říše. Letos v létě oznámil zahájení prací na novém kanálu pro lodní dopravu, který z evropské části Istanbulu udělá ostrov. Odhadovaná cena: 14 miliard dolarů.   

Plánované centrum vojenské síly je ovšem také symbolem Erdoganových geopolitických ambicí a snů o vzkříšení slávy Osmanské říše. Turecké obranné výdaje za poslední deset let vzrostly o 77 procent a Ankara se díky úspěšným vojenským zásahům v Sýrii, Libyi nebo Náhorním Karabachu stala klíčovým regionálním hráčem.

21. ledna 2016

Autor: