Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Pentagon‘ ve tvaru půlměsíce a hvězdy. Erdogan se vytasil s dalším megalomanským projektem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představuje nové centralizované sídlo ministerstva obrany a všech armádních složek (30. srpna 2021) foto: iletisim.gov.tr

Recep Tayyip Erdogan se vytasil s dalším velkorysým projektem. Turecký prezident oznámil vybudování nového obranného komplexu, v němž bude soustředěno ministerstvo obrany i velení všech složek armády. Budova bude mít podobu půlměsíce a hvězdy.
  11:47

„Obranné potřeby se mění. Musíme shromáždit všechny instituce pod jednou střechou a koordinovat se s nimi. Potřebujeme jedno společné centrum,“ prohlásil Erdogan v pondělí na slavnostní ceremonii na předměstí Ankary, kde by masivní komplex měl vyrůst. 

Na ploše 1 200 hektarů bude sídlit jak ministerstvo obrany, tak sídlo generálního štábu i velení pozemních sil, letectva a námořnictva. Útroby tureckého Pentagonu pojmou až patnáct tisíc lidí, slavnostní otevření se plánuje na sté výročí vzniku turecké republiky, které připadá na 29. října 2023.

Návrh komplexu pracuje s motivem turecké vlajky, v jeho centru při pohledu z výšky uvidíme obří půlměsíc a pěticípou hvězdu. „Budujeme strukturu, která vzbudí strach v srdcích našich nepřátel a důvěru u našich spojenců,“ prohlásil sedmašedesátiletý prezident.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u Ataturkova mauzolea v Anakře (30. srpna 2021)

Obranný komplex je dalším z jeho vysněných projektů. Před sedmi lety se Erdogan nastěhoval do paláce za 350 milionů dolarů, jehož styl odkazuje na slávu Seldžucké říše. Letos v létě oznámil zahájení prací na novém kanálu pro lodní dopravu, který z evropské části Istanbulu udělá ostrov. Odhadovaná cena: 14 miliard dolarů.   

Plánované centrum vojenské síly je ovšem také symbolem Erdoganových geopolitických ambicí a snů o vzkříšení slávy Osmanské říše. Turecké obranné výdaje za poslední deset let vzrostly o 77 procent a Ankara se díky úspěšným vojenským zásahům v Sýrii, Libyi nebo Náhorním Karabachu stala klíčovým regionálním hráčem.

21. ledna 2016

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat