11. prosince 2015 16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko vydalo zatykač na 66 opozičníků, kteří jsou proti Erdoganovi

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: ČTK

ANKARA Turecko v pátek vydalo zatykače na 66 příslušníků opozice včetně duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, který je ostrým kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Erdogan svého bývalého spojence Gülena obviňuje z toho, že se jej pokouší svrhnout.

Turecká policie již podle agentury Anadolu podnikla v zemi sérii zátahů, při nichž bylo zadrženo pět osob, včetně bývalého činitele vládnoucí proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Všichni zadržení čelí obvinění ze spojení s teroristickou skupinou.

Turecká státní moc zasahuje proti kritikům režimu už od listopadu, co Erdoganova AKP získala ve volbách absolutní většinu a opět tak vládne sama. Podle Erdogana se tak Turci vyslovili pro stabilitu, opozice se ale obává utužování režimu. Pro opozici používají provládní média výraz „paralelní struktury“. Erdogan tímto výrazem obvykle označuje Gülenovy stoupence v justici, policii a dalších institucích.

„Paralelní struktury“

Erdogan tvrdí, že Gülen se pomocí spiknutí pokusil v roce 2013 svrhnout jeho tehdejší kabinet. Prý k tomu využil korupční skandál, jehož vyšetřování sahalo až do nejvyšších pater politiky. Erdogan na následné vyšetřování zareagoval rozsáhlými čistkami ve státním aparátu, při nichž vyhodil nebo poslal na jiná místa tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří prý Gülena podporovali.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?