Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

První tweety používal už Ježíš, pochvaluje si Vatikán

Socha Krista Spasitele, Rio de Janeiro, Brazílie. foto: Shutterstock

VATIKÁN/PRAHA - Ježíš Kristus: syn Boží, spasitel, vykupitel. A také první tweeter na světě, alespoň podle vatikánského kardinála Gianfranca Ravasiho. Ten tvrdí, že Kristova sdělení jsou pravé tweety, "stručná a naplněná významem". Další potvrzení toho, jak šikovně drží Vatikán prst na tepu doby. Když ovšem může - a chce.
  7:00

"Používal tweety dříve než kdokoli jiný. Jeho sdělení byla stručná, sestávala z méně než 45 písmen, například 'Miluj bližního svého", prohlásil o Kristovi kardinál Gianfranco Ravasi na středeční tiskové konferenci ve Vatikánu. O den později se svá slova jal sám potvrzovat na vlastním twitterovém účtu.

"Ježíšovo morální učení v tweetu: Miluj Hospodina, Boha svého, celým svým srdcem. Miluj bližního svého jako sebe sama," hlásá jeden z Ravasiho čtvrtečních tweetů, kterými kardinál propojuje Kristovo učení s moderní dobou.

Další z Ravasiho tweetů:

Kardinál Ravasi, který ve Vatikánu působí jako prezident Papežské rady pro kulturu, rovněž zdůraznil, že moderní technologie jsou pro církve neocenitelnou pomůckou. "Pokud se duchovní nezajímá o komunikaci (s věřícími), neplní svou povinnost," citoval Ravasiho The Independent

ČTĚTE TAKÉ:

A zdá se, že církevní představitelé to dobře vědí. Koneckonců, zářným příkladem jim může být papež František, jehož twitterový účet sleduje už více než 9 miliónů lidí. V létě Vatikán dokonce prohlásil, že sledování papežova Twitteru může za určitých okolností nahradit odpustek (více čtěte ZDE). Sám František sice autorem tweetů není - mimo jiné vycházejí v devíti různých jazycích -, ale podle vyjádření Vatikánu je schvaluje.

Z jistého úhlu pohledu se tak římskokatolická církev umně sžila s moderní dobou, v mnoha dalších ohledech však zůstává silně konzervativní. Nedávná papežova odmítavá prohlášení k věčným tématům jako antikoncepce, potraty či svatba kněží dokazují, že navzdory horečné aktivitě na Twitteru je zásadní změna vatikánského kurzu v nedohlednu.

Autor: