Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarkozy si před fanoušky raději schoval luxusní hodinky

Svět

  7:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Nicolasi Sarkozymu se necelý týden před prvním kolem prezidentských voleb podařilo v průzkumech dohnat největšího rivala – socialistu Françoise Hollanda.

Sarkozy si nejdříve potřásal s příznivci s drahými hodinkami na ruce. foto: Reuters

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy opět ukazuje, že je schopen vyváznout z bitev, které se zdají předem prohrané. Jen pár dní předtím, než budou Francouzi v nedělním prvním kole vybírat příští hlavu státu, v průzkumech získal poprvé stejné procento hlasů jako jeho opoziční konkurent François Hollande. Vyhráno však zdaleka nemá. Druhé kolo prozatím stále patří Hollandovi.

Pro obhájení pětiletého mandátu má před sebou Nicolas Sarkozy ještě trnitou cestu. Média ani jeho protivníci mu nezůstávají nic dlužni a on musí odrážet útoky na mnoha frontách.

ČTĚTE TAKÉ:

Včera se například bránil nařčení bývalé šéfky státní energetické firmy Areva Anne Lauvergeonové, která ho obvinila, že se snažil prodat jaderný reaktor někdejšímu libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. „Dovolte mi, abych řekl, že jestli je na světě nějaká hlava státu, která se nedružila s Kaddáfím a je odpovědná za jeho odchod a jeho osud, pak jsem to já,“ kontroval Sarkozy, který v roce 2007 krátce po svém zvolení hostil Kaddáfího v Paříži.

Pro osvětlení celé věci je však nutno podotknout, že Lauvergeonová, bývalá poradkyně socialistického prezidenta Françoise Mitteranda, přezdívaná též „atomová Anne“, už má údajně přislíbené ministerské křeslo u Hollanda.

Další drobná příhoda, kvůli které se Sarkozy v těchto dnech dostal do centra pozornosti, se odehrála na nedělním předvolebním mítinku na pařížském náměstí Svornosti. Prezident podávající ruku davu svých příznivců v jednom momentu schoval do kapsy své značkové hodinky. Podle listu Le Nouvel Observateur šlo o dárek od manželky Carly za 55 tisíc eur. Média spekulují, co ho k tomu vedlo. Bál se snad krádeže? A byly pak hodinky v kapse bezpečnější? Nebo se snad Sarkozy, stylizující se do pozice „prezidenta lidu“, bál pomluv, že nosí tak luxusní věc?

Návrat k ekonomice

Po březnových událostech v Toulouse, kde islamista Mohamed Merah zavraždil sedm lidí, se předvolebním tématem číslo jedna stala bezpečnost a boj proti přistěhovalcům. Nicolas Sarkozy se však nyní opět vrátil k ekonomickým otázkám. Navrhl rozšířit povinnosti Evropské centrální banky o podporu ekonomického růstu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tím se však dostal do konfliktu se svým největším evropským spojencem Německem a kancléřkou Angelou Merkelovou, která před časem vyslovila podporu Sarkozyho kandidatuře. Podle komentátorů se Sarkozy změnou strategie na poslední chvíli pouští na tenký led. Zda na to doplatí, se rozhodne zřejmě až v druhém kole voleb 6. května, do kterého s největší pravděpodobností půjde spolu s Hollandem.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat