10. ledna 2018 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U břehů Libye se pohřešuje stovka migrantů. Dalších 279 zachránilo námořnictvo

Skupina migrantů, které u břehů Libye zachránila pobřežní hlídka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina migrantů, které u břehů Libye zachránila pobřežní hlídka. | foto: Reuters

TRIPOLIS Libyjské námořnictvo uvedlo, že pohřešuje přibližně stovku migrantů poté, co bylo v úterý z několika plavidel zachráněno celkem 279 osob. Pohřešovaní běženci se měli plavit na gumovém člunu, jehož trosky byly nalezeny ve vodách u města Choms východně od Tripolisu, napsala ve středu agentura AP.

Ostatní, převážně africké migranty, zajistila pobřežní stráž u města Závíja na západ od libyjské metropole. Záchranné operace trvaly déle než 12 hodin a všichni přeživší, včetně 19 žen a 17 dětí, byli převezeni do hlavního města a předáni protiimigračním orgánům.

U Chomsu údajně našla pobřežní stráž u pozůstatků člunu 16 osob. Několik z nich později uvedlo, že původně bylo na lodi kolem 70 lidí, úřady ale následně počet pohřešovaných migrantů odhadly na „nejméně 90 až 100“, informovala agentura Reuters. Panují obavy, že stovka nezvěstných je již po smrti.

V sobotu 64 migrantů zahynulo

O víkendu údajně libyjské námořnictvo ze Středozemního moře vytáhlo 272 běženců pokoušejících se dostat do Evropy. V sobotu při prvním velkém neštěstí na nejfrekventovanější migrační trase z Afriky zahynulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 64 migrantů.

Loni, kdy do Evropy po různých migračních trasách doputovalo 184 169 běženců, cestu přes Středozemní moře nepřežilo více než 3100 lidí. Za prvních osm dní letošního roku k evropským břehům připlulo 1072 migrantů, uvádí IOM.

ČTK