19. prosince 2017 16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hnali je za tmy po kolejích. Šestiletou migrantku přejel vlak, rodina teď žaluje policii

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidovky.cz

BĚLEHRAD Rodina šestileté Afghánky, kterou před měsícem u srbsko-chorvatské hranice přejel vlak, v úterý zažalovala policii Chorvatska za to, že prý přivodila dívčinu smrt, když rodinu migrantů přinutila k návratu do Srbska. Podle právničky Afghánců policisté migranty hnali za tmy po kolejích, napsala agentura AP.

Chorvatská vláda tvrdí, že rodina hranici země nikdy nepřekročila.

Osudný moment se odehrál v noci z 21. listopadu. Afghánská rodina se šesti dětmi se pokoušela po téměř ročním pobytu v Srbsku odejít přes Chorvatsko do Maďarska. „Rodina se ocitla na chorvatské hranici a hledala ochranu a azyl. Policie odmítla jednat podle pravidel a poslala rodinu zpět na území Srbska,“ uvedla právnička Sanja Bezbradicová.

Pohraničníci prý následně přinutili Afghánce k návratu po kolejích za úplné tmy. Několik minut nato šestiletou holčičku zasáhl vlak. „Odmítli matčinu žádost, aby mohla (v Chorvatsku) strávit jednu noc se svými dětmi, které byly unavené a byla jim zima. Výsledkem bylo úmrtí,“ tvrdí Bezbradicová.

Chorvatské ministerstvo vnitra odmítá, že by policie vyhostila migranty do Srbska, neboť ti prý nikdy na chorvatskou půdu nevstoupili. Momentálně je rodina stále v Srbsku, kde svoji nedávno zesnulou členku pohřbila.

Odhaduje se, že v Srbsku v dnešní době přebývá na 4500 migrantů. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv podle AP v minulosti kritizovaly jak Chorvatsko, tak Maďarsko za snahy vytlačovat příchozí migranty zpět do Srbska, přičemž jim odepírají právo zažádat o azyl. Lékaři bez hranic či Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v létě uvedly, že zaznamenaly nárůst násilí páchaného na běžencích chorvatskými bezpečnostními složkami.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz