Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Japonska se srazil hlídkový člun s rybářskou lodí z KLDR. Šedesát členů posádky skončilo v moři

V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým... | foto: AP Photo

Tokio  V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým severokorejským rybářským plavidlem, které se částečně potopilo. Šest desítek členů jeho posádky, kteří skončili v moři, bylo zachráněno, informovala později japonská pobřežní stráž. Nikdo není pohřešovaný. Incident se podle ní stal ve výlučné ekonomické zóně Japonska.

Hlídková loď patřila japonskému rybolovnému úřadu. Ten podle agentury Reuters uvedl, že jeho loď severokorejské plavidlo před srážkou varovala. Nikdo z její posádky nebyl zraněn.

Podle AP nastala kolize u severního pobřeží Japonska v místech bohatých na ryby, kde nelegálně loví mnoho rybářů z KLDR. Tokio v této oblasti posílilo hlídky, které z ní v červnu donutily odplout přes 300 severokorejských lodí.

Podle japonského ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu severokorejská loď náhle změnila směr, narazila do japonského plavidla a zhruba po půl hodině se potopila. Japonská loď neutrpěla podstatnější škody a byla schopná sama odplout.

Regionální úřad pobřežní stráže ve městě Niigata uvedl, že zachránění rybáři byli předáni na jinou severokorejskou loď pohybující se v oblasti.

Japonsko a KLDR nemají navázané diplomatické styky. Mezi oběma zeměmi přetrvávají spory z dob japonské koloniální nadvlády nad Korejským poloostrovem v letech 1910-1945. Jablkem sváru je také severokorejský jaderný a raketový program, stejně jako nedořešené únosy japonských obyvatel do KLDR v 70. a 80. letech 20. století.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....