23. listopadu 2018 7:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obří záchranná operace: u španělského pobřeží pomohli 778 migrantům

Uprchlíci (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci (ilustrační snímek). | foto: Reuters

MADRID Španělské úřady oznámily, že námořní záchranáři a námořní policie ve čtvrtek v západním Středomoří zachránili 778 migrantů. Čtrnáct dalších se pohřešuje. Informovala o tom agentura AFP.

Španělští námořní záchranáři, kteří spadají pod úřad vlády, na twitteru informovali, že z 12 plavidel z moře vyzdvihli 590 osob. Na jednom z plavidel jim „zachránění řekli, že 14 osob“ zmizelo v moři. Záchranáři po nich pátrají.

Španělská námořní policie zachránila 188 dalších migrantů, kteří vypluli ze severní Afriky.

Přes Španělsko letos přišlo 50 tisíc migrantů

Od počátku léta, kdy nová italská vláda nastavila tvrdou protiimigrační linii a zavřela své přístavy lodím neziskových organizací, volí nejvíce uprchlíků migrační cestu v západním Středomoří.

Přes Španělsko letos do Evropy podle španělského ministerstva vnitra vstoupilo zhruba 50 tisíc migrantů, což je více, než se jich do Evropy dostalo dohromady přes Itálii a Řecko.

Od počátku roku plavbu do Španělska nepřežilo kolem 600 běženců, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za celý rok 2017 jich na migrační cestě v západním Středomoří zemřelo 224.

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?