22. srpna 2018 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Účast Putina na svatbě ministryně nic nemění na postojích Rakouska k Rusku, řekl Kurz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Vášnivou debatu vyvolalo v Rakousku pukrle, které po tanci s ruským prezidentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vášnivou debatu vyvolalo v Rakousku pukrle, které po tanci s ruským prezidentem... | foto: Reprofoto: Youtube/RT

Vídeň Rakousko je pevně zakotveno v Evropské unii a plně sdílí její postoj vůči Rusku. Na středeční tiskové konferenci po zasedání vlády o tom ujistil rakouský kancléř Sebastian Kurz v reakci na kritiku vyvolanou sobotní návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina na svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Kneisslová o minulém víkendu na své svatbě s Putinem tančila a udělala před ním hluboké pukrle. Podle některých komentátorů to může podrýt politiku EU vůči Rusku. Rakousko přitom v současnosti osmadvacítce předsedá a od Vídně se očekává, že hovoří také za celou EU.

Evropská unie na Rusko uvalila po anexi Krymu v roce 2014 sankce a vztahy mezi Moskvou a unií pošramotily i další problémy.

„Naše pozice v Evropě se kvůli svatbě nezměnila,“ prohlásil ve středu Kurz. „Naše zahraniční politika vůči Rusku je jasná... Pomáhali jsme utvářet a držíme se všech rozhodnutí Evropské unie,“ dodal šéf rakouské vlády, který byl v sobotu také mezi svatebními hosty.

Kurz, jehož lidovci (ÖVP) vládnou od konce minulého roku v koalici s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), převedl část agendy spojené s unijními záležitostmi z ministerstva zahraničí pod svůj úřad, aby ujistil členské státy proevropskými záměry své vlády, poznamenala ve středu agentura Reuters.

Kancléř řekl, že doufá ve zlepšení vztahu s Ruskem prostřednictvím intenzivnějšího dialogu. Účast Putina na víkendové svatbě prý využil k rozhovoru o aktuálních tématech.

Rakousko na rozdíl od většiny západních zemí nevyhostilo ruské diplomaty poté, co byli v Británii otráveni nervově paralytickou látkou novičok bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Británie a její spojenci z činu obvinili Rusko. Moskva jakýkoli podíl na otravě popírá.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz