Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Ukradené volby‘. Příznivci Donalda Trumpa demonstrovali ve Washingtonu a dalších městech

Svět

  7:31
Washington - Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve Washingtonu a několika dalších amerických městech, aby daly najevo nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Hlasování podle nich bylo zfalšované. Informovala o tom v neděli agentura Reuters, která zároveň připomněla, že pro tvrzení demonstrantů o „ukradených volbách“ neexistují žádné důkazy.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa demonstrují ve Washingtonu. foto: ČTK

Demokraty čeká ještě opakování senátorského klání v Georgii, které může být zásadní. Biden se nechce unáhlit

Na protest do Washingtonu, který organizátoři nazvali Stop the Steal (Zastavte tu krádež), dorazili mimo jiné členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši). Podle agentury Reuters se v centru hlavního města střetli s příznivci krajně levicového hnutí Antifa. Policii se je ale podařilo rychle oddělit.

Agentura AFP uvedla, že se protestu na podporu prezidenta Trumpa ve Washingtonu zúčastnilo výrazně méně lidí než podobné akce před měsícem. Podle agentury AP jich nyní bylo mezi 10 000 a 15 000.

V centru hlavního města se střetli s příznivci Trumpa s krajně levicovým hnutím...
Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve...

Kromě Washingtonu se demonstrovalo také v Atlantě ve státě Georgia či ve městě Mobile v Alabamě. V Olympii ve státě Washington na severozápadě USA se podle místního listu The Olympian na protestu dokonce střílelo. Zranění utrpěl jeden člověk, tři osoby policie zadržela.

Listopadové prezidentské volby vyhrál demokratický kandidát Joe Biden, který porazil současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Formálně musí Bidena prezidentem v pondělí zvolit sbor volitelů, ve kterém si demokrat zajistil 306 hlasů. Nynější šéf Bílého domu jich získal jen 232.

Agentura Reuters připomněla, že Bidenovo vítězství v jednotlivých amerických státech potvrdily svými rozsudky desítky státních i federálních soudů. Naposledy žalobu na výsledky voleb v Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu, kterou podal stát Texas a podpořil i prezident Trump, odmítl nejvyšší soud USA.

Trump stále neuznal svou volební porážku a opakovaně, bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že volby byly zfalšované. V sobotu v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu na twitteru označil listopadové prezidentské volby za „největší volební podvod, jaký byl kdy ve Spojených státech amerických spáchán“. Twitter jeho tvrzení označil za sporné.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat