Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Média o mně neinformují, nařídil to Kreml, stěžuje si Prigožin

Zakladatel soukromé vojenské organizace Wagnerova armáda Jevgenij Prigožin foto: Profimedia.cz

Majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, Jevgenij Prigožin tvrdí, že jej státní média Ruska ignorují. Na příkaz vysokých představitelů z Kremlu o něm údajně záměrně neinformují. Uvedla to agentura Reuters. Prigožin dodal, že se jim to vymstí.
  14:23

„Jsem naprosto přesvědčený, že to (informování o wagnerovcích) zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

Wagnerovci měli rozhodný podíl na bitvě o ukrajinské město Bachmut, o které se bojovalo od loňského léta. Rusové nyní tvrdí, že město dobyli, Ukrajinci naopak hlásí, že se stále drží na předměstích a dosahují postupu na křídlech v okolí města. Ve čtvrtek Prigožin oznámil, že se wagnerovci začínají z města stahovat a předávají pozice ruské armádě.

Agentura Reuters v neděli upozornila, že zprávu o údajném dobytí Bachmutu ruská státní televize odvysílala až po 20 hodinách od oznámení wagnerovců a nevysílala ani Prigožinovu vítěznou řeč. Kremlu trvalo deset hodin, než vydal k oznámenému dobytí Bachmutu prohlášení o 36 slovech, v němž wagnerovcům za úspěch pogratuloval. Prigožina v textu vůbec nezmínil.

Prigožin je jednou z mála ruských veřejných osobností, které během války otevřeně kritizují nejvyšší představitele, především vedení armády a ministerstva obrany. K jeho výrokům se ale ruská oficiální místa zpravidla nijak nevyjadřují.

11. května 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!