130 let

Příslušníci amerických speciálních jednotek ve Fort Bragg (20. března 2023) | foto: Profimedia.cz

Speciální síly USA se učí od Ukrajinců, znalosti by využily ve válce s Čínou

Svět
  •   12:51
Americké speciální síly už používají jisté znalosti, které se naučily od svých ukrajinských protějšků. Prozradil to šéf Amerického velitelství pro speciální operace (USSOCOM), generál Bryan Fenton. Američané pečlivě studují způsoby, jakými Ukrajinci používají drony a provádějí informační operace. Neskrývají, že nabyté zkušenosti hodlají uplatnit v možném konfliktu s Čínou.

Fenton přiznává, že mezi poznatky pochycenými od Ukrajinců a těmi použitelnými v možném konfliktu s Čínou není „přímá vazba“. Americké speciální síly už ovšem podle něho něco uplatňují, řekl na konferenci USSOCOM na Floridě.

Portál Business Insider píše, že pro Američany je zajímavé sledovat, jakým způsobem se Ukrajinci vypořádávají s konvenčními hrozbami, jako jsou tanky. USA s nimi totiž díky své technologické vojenské nadřazenosti nemají příliš zkušeností. Ukrajinci vytvořili vlastní zkušená protitanková komanda.

„Všichni dávají pozor a od Ukrajiny se učí,“ uvedl generál Jonathan Braga, velitel Velitelství speciálních operací americké armády (USASOC). „Tyto naučené zkušenosti uplatňujeme nadregionálně.“

Podle Bragy se Američané mohou poučit ze způsobu, jakým je klasická dělostřelecká válka obohacena o použití moderních vojenských prostředků, jako jsou drony. Ukrajinská obrana proti ruské invazi ukázala též důležitost informačních operací.

Americké speciální síly velmi pečlivě studují metody, jakými Ukrajinci byli schopni „odhalit, zmanipulovat a narušit“ ruské drony, uvedl ředitel pro komunikaci USASOC, podplukovník Mike Burns. Poznatky aplikují v novém programu o robotice a bezpilotních systémech, ve kterém se američtí vojáci učí, jakým způsobem vytvořit vlastní drony a bránit se proti těm nepřátelským.

Inspirace pro obranu Tchaj-wanu

Důležitost robotiky reflektovalo cvičení amerických speciálních sil z konce dubna ve vojenském zařízení Fort Bragg, které pracovalo se scénářem čínského vojenského vpádu na Tchaj-wan. Podle Burnse šlo o první cvičení, které označilo Čínu za nepřítele.

Jeden útočný tým přistál na střeše domu a vyčistil ho za pomoci dronu, který z pohledu první osoby sledoval nižší patra. Vojáci používali komerčně dostupné modely, uvádí portál Defense One.

Američané neskrývají, že Ukrajina je velkou inspirací pro jejich plány obrany Tchaj-wanu. Podle předsedy výboru Sněmovny reprezentantů pro připravenost ozbrojených složek Mikea Waltze, jenž je sám bývalým členem amerických speciálních sil, USA chtějí reformovat tchajwanskou armádu, aby mohla invazní armádě odporovat v „ukrajinském stylu“. Podle něj je potřeba realistický trénink, který bere v potaz skutečné bojové situace.

USA se dlouhodobě obávají, že Čína se rozhodne násilně připojit ostrov k sobě. Washington má ovšem s Tchaj-pejí uzavřené smlouvy o vojenské pomoci. Vzhledem k velkému ekonomickému významu Tchaj-wanu by byl čínský útok proti americkým geopolitickým zájmům. USA považují bohatou, lidnatější a technologicky vyspělou Čínu za větší hrozbu než Rusko.

Americké speciální síly získávají cenné informace přímo od svých ukrajinských protějšků, které cvičí v Německu. Zkušenosti ihned integrují do vlastní výuky.

Američané představitelé přiznávají, že ukrajinské jednotky začaly intenzivně cvičit po anexi Krymu Ruskem v roce 2014, aby se proměnily z Ruskem ovlivněných organizací typu Specnaz na profesionální sílu kompatibilní s NATO. „Ukrajinské speciální síly to vše nejenom přijaly, ale úplně to pohltily. Jsou zcela jistě znamenitou silou,“ chválil Ukrajince Fenton, podle něhož nabyté zkušenosti „dávají Rusům sežrat“.

Kolem ukrajinských zvláštních jednotek se vznáší podezření, že jsou za sabotážemi na Krymu a údery ukrajinských dronů v Rusku. Ukrajinci se ale k těmto činům oficiálně nehlásí.

Autor: jhr
  • Vybrali jsme pro Vás