Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinská opozice: Bulatov není výjimka, beze stopy zmizelo 36 lidí

Evropa

  19:53aktualizováno  3. února 16:21
KYJEV/VILNIUS - Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov dorazil v noci na pondělí do litevského Vilniusu, kde podstoupí léčbu vážných zranění způsobených únosci. Pětatřicetiletý Bulatov odletěl v neděli z Ukrajiny a přes lotyšskou Rigu dorazil po půlnoci do Litvy, která mu nabídla bezplatnou léčbu. Podle ukrajinské opozice od počátku nepokojů zmizelo beze stopy 36 lidí.

Mučili mne, říká ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov. foto: TwitterReprofoto

Podle pondělního sdělení zdrojů z vilniuské kliniky je Bulatov "fyzicky na dně" a není schopen komunikace s médii. Svůj boj proti režimu ale vzdát nehodlá. "Jakmile toho bude schopen, zapojí se opět do boje za demokracii na Ukrajině," řekl nemocniční zdroj agentuře Reuters.

Únosy a mučení

Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů, protestujících i u rezidence prezidenta Janukovyče. Zmizel 22. ledna, údajně právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana. Kvůli účasti na motoristických protestech Bulatovovi údajně hrozí až osm let vězení.

Bulatova v lednu unesli neznámí pachatelé, kteří ho mučili po celé dva týdny, kdy byl pohřešován. Ukrajinským médiím vylíčil, že se ho únosci, údajně mluvící s ruským přízvukem, mimo jiné pokoušeli ukřižovat a uříznout mu ucho. Kvůli účasti na protestech Bulatovovi původně hrozilo až osm let vězení. Obvinění související s jeho účastí na protivládních demonstracích ale úřady mezitím stáhly.

V Litvě se už léčí tři další aktivisté, kteří jsou podle ukrajinské opozice obětí policejního násilí. Únosy a mučení, často zdokumentované videonahrávkami a fotografiemi na sociálních sítích, mají podle opozičních vůdců na svědomí členové úderných policejních komand Berkut.

VÍCE ZDE:

Ruský novinář Nikita Perfiljev, který informuje o situaci na Ukrajině, o víkendu podle agentury AFP uvedl, že byl i se svým kameramanem rovněž unesen. "Zbili nás a doporučili nám vrátit se do Ruska," prohlásil. "Únosci mluvili perfektně Rusky," dodal. Neupřesnil však, kdy se incident odehrál. Perfiljev údajně v Kyjevě pracuje pro ruský zpravodajský web Ridus blízký ruské opozici.

PODROBNĚ O UKRAJINSKÉ KRIZI:

Když Ukrajina loni ustoupila od podpisu asociační dohody, dohodla se s Ruskem na půjčce 15 miliard dolarů (306 miliard korun) a na zlevnění ceny zemního plynu o třetinu.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier již dříve uvedl, že Bulatov dostal povolení odcestovat do Evropské unie. Dodal, že pokud si to Bulatov bude přát, může se léčba uskutečnit v Německu.

Ukrajinské ministerstvo vnitra přitom v pátek v noci oznámilo, že pětatřicetiletý Bulatov skončí v domácím vězení pro podezření z organizování masových nepokojů. (ČTĚTE VÍCE)

Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová o víkendu prohlásila, že je "zděšena" známkami mučení spáchaného na Bulatovovi, a zacházení s kritikem vlády označila za "nepřijatelné".

Desítky pohřešovaných

Opozice v pondělí zveřejnila statistiku zadržených a pohřešovaných. Ve vazebních celách policie v současné době drží 119 lidí, dalších šestatřicet osob beze stopy zmizelo. Podle opozice jsou ve vážném ohrožení, hrozí jim stejný osud, jaký potkal Bulatova nebo zavražděného aktivistu Jurije Verbyckého. Údaje o počtu mrtvých se různí, podle policie zahynuli tři lidé, opoziční údaje jsou přinejmenším dvojnásobné.

Janukovyč se v pondělí podle zprávy prezidentské kanceláře vrátil po nemoci do úřadu. Janukovyče tento týden očekávají další dramatické události, zejména úterní schůze parlamentu, na níž chce opozice pomocí ústavního zákona zkrátit jeho pravomoci.

V úterý má na Ukrajinu znovu dorazit ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, v Kyjevě je pak očekávána náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Prezident Viktor Janukovyč v minulých dnech podepsal amnestii pro všechny uvězněné aktivisty, podmiňuje ji ale vyklizením okupovaného kyjevského centra. Právě tam, zejména v objektu kyjevské radnice a na náměstí Nezávislosti, se odehrává většina protestních akcí. Rozlehlý stanový tábor v centru ukrajinské metropole chrání před zásahem policie barikády z pneumatik, stavebního materiálu a barelů.

Hlavní údernou silou demonstrantů se stalo radikální pravicové hnutí Společná věc (Spilna sprava), které vede právník Oleksandr Danyljuk. Podle dnešní zprávy agentury Unian se vůdce radikálů o víkendu rozhodl uprchnout před hrozbou zatčení do ciziny. V převleku a pěšky údajně přešel na neznámém místě schengenskou hranici a uchýlil se "do vyhnanství" v Londýně.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...