11. srpna 2016 19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská tajná služba zadržela několik členů Islámského státu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko a šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov... | foto: Reuters

CHARKOV Ukrajinská tajná služba SBU při operaci v Charkově chytila čtyři džihádisty pocházející ze zemí Střední Asie. Oznámila to agentura AFP, podle níž SBU dotyčné zadržela nebo zajistila jejich vyhoštění. Osoby zřejmě patří k organizaci Islámský stát.

SBU uvedla, že v tomto průmyslovém městě, ležícím na východě země blízko oblasti ovládané proruskými separatisty, odhalila byt, který využívali členové IS na cestě do Iráku a Sýrie. Již dříve byli dva takoví džihádisté ze země vyhoštěni a další dva nyní čekají na soudní verdikt.

Tajná služba ve čtvrtek vydaném prohlášení rovněž sdělila, že v jiném velkém východoukrajinském městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) zadržela muže původem z jedné z bývalých sovětských republik hledaného Interpolem. Tato osoba „byla zapojená do rekrutování a přepravy stoupenců IS ve Střední Asii do Sýrie a zajišťovala jim prostředky, ubytování a cestovní dokumenty“.

Jiného předpokládaného člena Islámského státu se podle SBU podařilo zadržet v oblasti Kyjeva. Je podezřelý, že v letech 2014 a 2015 podstoupil výcvik v táborech v Sýrii a že se v této zemi a také v Iráku zapojil do bojových akcí v řadách bojovníků IS.

Podle ruských bezpečnostních služeb se k džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku už připojilo kolem 7000 státních příslušníků zemí, které dříve tvořily Sovětský svaz.

ČTK