Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská válka pohltila už přes devět tisíc lidských životů

Pohřeb 57 ukrajinských vojáků, kteří zahynuli v bojích na východě země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb 57 ukrajinských vojáků, kteří zahynuli v bojích na východě země. | foto: Reuters

ŽENEVA Více než 9000 obětí na životech si od svého počátku loni v dubnu už vyžádal konflikt na východě Ukrajiny. Novou bilanci ve středu v Ženevě zveřejnil úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva. Zranění utrpělo přes 20 000 lidí.

Celkový počet obětí se za zhruba 21 měsíců bojů vyšplhal na 9098, zraněných je podle statistik OSN 20 732. Čísla zahrnují mrtvé civilisty, vojáky i příslušníky ozbrojených skupin.

Bilanci obětí bojů v Donbasu zveřejňuje OSN každého čtvrt roku. Na počátku září statistiky uváděly 7962 mrtvých a 17 811 zraněných.

Jednotky samozvané Doněcké lidové republiky na silnici poblíž města Novoazovsk.
Jednotky samozvané Doněcké lidové republiky na silnici poblíž města Novoazovsk.

Podle úřadu vysokého komisaře ovlivnilo bilanci příměří, které vstoupilo v platnost 1. září, a následný odsun těžkých zbraní z bojových linií.

Proruské povstání na východě Ukrajiny propuklo loni v dubnu po březnovém připojení Krymu k Rusku a únorovém svržení proruského prezidenta prozápadně naladěnými opozičními demonstranty. Moskva navzdory řadě důkazů, jež dokazují opak, stále popírá, že by se do konfliktu přímo zapojila.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!