4. února 2016 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská vládní krize: Porošenkova strana odmítla hlasovat o demisi ministra

Aivaras Abromavičius, bývalý ukrajinský ministr hospodářství a obchodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aivaras Abromavičius, bývalý ukrajinský ministr hospodářství a obchodu. | foto: Reuters

KYJEV Parlamentní skupina vládní strany Blok Petra Porošenka (BPP) ve čtvrtek odmítla hlasovat o demisi vlivného ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse, dokud se nevyjasní osud celého kabinetu premiéra Arsenije Jaceňuka. Novinářům v Kyjevě to řekl šéf frakce Jurij Lucenko. Sám ministr se oproti očekávání schůze frakce nezúčastnil a na své funkce ve čtvrtek rezignovali i všichni tři jeho náměstci.

Své středeční rozhodnutí odstoupit Abromavičius odůvodnil „prudkou aktivizací sil blokujících významné systémové reformy“ a nedostatečným bojem proti korupci. Protitlaky cítí údajně ministr z BPP, konkrétně ze strany místopředsedy její parlamentní frakce Ihora Kononenka. Tento politik se prý pokusil prosadit do vedení Abromavičiusova ministerstva svého člověka, což ministr odmítl.

O rezignaci ministra hospodářství by ve čtvrtek mělo jednat plénum parlamentu, program je ale nejistý. Šéf sněmovny Volodymyr Hrojsman v projevu k poslancům označil Abromavičiusovo rozhodnutí za počátek vážné politické krize a za výzvu pro Ukrajinský národní protikorupční úřad (NABU), který by měl vznesená obvinění prošetřit.

„Krizi by měli vyřešit představitelé politických stran spolu s prezidentem, aby se situace stabilizovala a aby lidé měli jasnou perspektivu, jak budou žít zítra a pozítří,“ řekl Hrojsman. „Potvrdí-li se obvinění proti Kononenkovi, je třeba nést odpovědnost,“ dodal.

Aivaras Abromavičius, bývalý ukrajinský ministr hospodářství a obchodu.
Prezident Porošenko a premiér Jaceňuk v Kyjevě.

Omluva pro nemoc

Abromavičius měl ve čtvrtek svůj postoj vysvětlit na schůzi parlamentní skupiny BPP, pro nemoc se ale omluvil, uvedla agentura Unian. Poslanci konstatovali, že Kononenko souhlasí s tím, aby jeho jednání prošetřil NABU. „Abromavičiusovu rezignaci nebudeme řešit do doby, než bude projednána otázka demise celé vlády,“ uvedl šéf frakce Lucenko. Podle médií k tomu bude příležitost mezi 16. a 19. únorem, kdy má sněmovna projednat bilanční zprávu kabinetu.

List Ukrajinska pravda oznámil, že po Abromavičiusovi dnes rezignovali na své posty i jeho náměstci Julija Klymenková, Maxim Nefodov a Natalija Mykolská. Prezident Petro Porošenko bude dnes podle listu o krizové situaci jednat s velvyslanci zemí skupiny G7 v Kyjevě.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...