Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Unesená dívka promluvila

Svět

  7:52
VÍDEŇ/PRAHA - Módně oblečená, sebevědomá mladá žena s překvapivě vyzrálým způsobem vyjadřování. Takovým dojmem působila ve svém prvním televizním rozhovoru 18letá Natascha Kampuschová. Dívka, která byla před osmi lety unesena cestou do školy v rakouském Strasshofu a až do letošního 23. srpna svým věznitelem držena v malé sklepní místnosti bez oken.

Natascha Kampuschová. foto: AFP

V exkluzivním interview, které ve středu večer odvysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF 2 a následně televizní stanice v mnoha zemích světa včetně České republiky, Kampuschová líčila první dny na svobodě. Vzpomínala také na svůj únos a na utrpení, které prožívala v zajetí.

Oproti původním spekulacím dívka nebyla při rozhovoru s moderátorem schovaná za plentou, nebyl ani rozostřen její obličej. Jak uvedl pro německý deník Süddeutsche Zeitung její mediální poradce Dietmar Ecker, chtěla Kampuschová svým vystoupením v televizi alespoň zčásti uspokojit obrovský zájem médií o svou osobu a ukázat veřejnosti svou tvář. Pokud by tak neučinila, vyhrožovaly bulvární deníky tím, že za Kampuschovou do Vídně vyšlou své paparazzi, aby ji vyfotili.

Byla jsem silnější

Během osmiletého věznění se Natascha Kampuschová snažila neztrácet víru v sebe sama. „Přísahala jsem si, že budu starší a silnější, abych se mohla jednoho dne vysvobodit.“ Přiznala, že prvního půl roku jejího zajetí ji provázely pocity klaustrofobie. „Tloukla jsem pěstmi a láhvemi s minerální vodou o stěnu a doufala, že mě třeba někdo uslyší.“ Během oněch osmi let také někdy trpěla hlady. V důsledku toho měla podle svých slov potíže s krevním oběhem a koncentrací.

 Ve vztahu ke svému únosci a vězniteli Wolfgangu Priklopilovi se podle svých slov cítila silnější. „Už několik hodin poté, co mě unesl, jsem si uvědomila, že mu něco chybí,“ uvedla Kampuschová s tím, že Priklopil byl podle ní nejistý a psychicky labilní. Neustále jí také vyhrožoval, že zabije každého, komu by prozradila něco o svém věznění. Dívka ho označila za paranoika, který jí ale zahrnoval dárky, což byl údajně projev jeho špatného svědomí. „Říkala jsem mu, že takhle nemohu dál žít a že se určitě pokusím o útěk,“ uvedla Kampuschová. Několik hodin poté, co tak 23. srpna v nestřeženém okamžiku opravdu učinila, spáchal 44letý Priklopil sebevraždu.

Kampuschová při televizním interview překvapila svým sympatickým a kultivovaným vystupováním i smyslem pro humor. Podle pozorovatelů nepůsobila na první pohled jako oběť psychického a fyzického násilí, jen při odpovědích často přivírala oči - podle zdrojů z rakouské televize proto, že dosud není zcela zvyklá na denní světlo.

V nejbližší budoucnosti by si chtěla Kampuschová udělat maturitu a cestovat. Oznámila také, že založí konto, ze kterého bude financována terapie pro oběti únosů. A ráda by napsala knihu. Týdeník News a rakouský bulvární deník Kronen-Zeitung, jediná dvě tištěná média, kterým dívka poskytla rozhovor, se zavázaly, že Kampuschovou „dlouhodobě sociálně zajistí“. Má jít o pomoc při vzdělávání i hledání pracovního uplatnění.

Zůstávají otevřené otázky

Přesto, že Natascha Kampuschová po 40 minut klidně a suverénně odpovídala na otázky moderátora, bylo podle agentury AFP předem dohodnuto, že některá témata zůstanou tabu. Například otázka, zda měla se svým únoscem sexuální vztah. Během rozhovoru se také zdálo, že chce Priklopila chránit. Prohlásila totiž, že o něm nechce mluvit, „protože už tu není, aby se bránil“. Jak ale přiznala v rozhovoru pro rakouský týdeník News, snila někdy o tom, „že svému vězniteli usekne hlavu“.

Autor: