2. srpna 2015 11:00, aktualizováno 3. 8 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzkaz Británie a Francie pro EU: Uprchlíci v Calais jsou i váš problém

Zadržení přistěhovalci z tábora u Calais | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadržení přistěhovalci z tábora u Calais | foto: Reuters

CALAIS Ve francouzském přístavu Calais se hromadí velké množství přistěhovalců, kteří se snaží proniknout tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie. Je to problém celé Evropské unie a další země by měly pomoci s jeho řešením, uvedli britská ministryně vnitra Theresa Mayová i její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve.

Vyjádření obou státníků otiskl ve svém článku nedělník The Sunday Telegraph. Lídři obou zemí se v pátek shodli na posílení ostrahy tunelu, kterým se každou noc zkouší dostat na Britské ostrovy stovky lidí. Také v neděli ráno je na britské straně zhruba hodinové zdržení vlaků.

„Tato situace nemůže být vnímána jen jako problém dvou zemí,“ uvedli ministři s tím, že spousta migrantů shromážděných v Calais prošla přes státy jako Itálie či Řecko. „Proto vyzýváme ostatní státy, aby se tímto problémem zabývaly už v jeho počátcích,“ dodala dvojice politiků.

‚Odlákejme migranty‘

Základem dlouhodobého řešení přistěhovalecké krize bude podle nich přesvědčit potenciální migranty, že „naše ulice nejsou dlážděny zlatem“, neboli že na ně při cestě do západní Evropy nečeká ráj na zemi, který jim popisují pašeráci lidí. 

Podle policejních zdrojů agentury AFP došlo v noci na neděli zruba ke 400 pokusům o průnik do tunelu, což je podobné číslo jako o noc dříve, ale výrazně méně než v předchozích dnech tohoto týdne. 

První z nich se pokusili dostat dovnitř okolo nedělní půlnoci SELČ a tyto incidenty trvaly přibližně až do páté hodiny ranní. Skupinu zhruba dvou stovek lidí, která večer prorazila bariéry u tunelu za provolávání hesel „Otevřete hranice“ či „Nejsme zvířata“, zahnala policie pomocí slzotvorného spreje´.

Vlaky vyjíždějící z Británie mají dosud zhruba půlhodinové zpoždění, z francouzské strany jezdí bez problémů.

Napětí na francouzské straně se o víkendu poněkud zklidnilo po posílení ochrany tunelu, když byla zároveň policie v Calais posílena stovkami těžkooděnců. Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože stávající situace je nepřijatelná.

Kritika církve

Cameron a další britští politici se za svůj nedostatek pochopení pro situaci migrantů dočkali kritiky ze strany anglikánské církve, kterou vyjádřil biskup z města Dover ležícího na britské straně průlivu. Politici včetně Camerona podle něho v médiích záměrně šíří protimigrantskou náladu a měli by svou rétoriku změnit. „Měli bychom znovu objevit, co to znamená být člověkem, a že na každém lidském životě záleží,“ uvedl v nedělníku The Observer biskup Trevor Willmott.

Cameronem navrhovaná opatření neuspokojila ani někdejšího francouzského ministra práce a pravicového kandidáta na šéfa regionu, v němž se nachází Calais Xaviera Bertranda. Britskému premiérovi přes média vzkázal, že Francii nezajímají prostředky, které slíbil, ale vyřešení celého problému. 

Pokud se na něm Británie nezačne podílet, navrhl Bertrand, aby Francie přestala migrantům bránit v cestě na sever. K neblahé situaci panující na hranicích obou zemí přispívají i zahraniční řidiči kamionů, kteří si nechají platit za převážení uprchlíků přes hranice. V červnu byl podle listu Sunday Mirror za to poslán na tři a půl roku za mříže devětapadesátiletý český řidič, který se loni v prosinci ve své dodávce pokoušel do Británie propašovat sedm ilegálních migrantů.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.