11. dubna 2017 12:02, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem. Zraněno bylo nejméně 10 lidí

Oheň byl úmyslně založen na několika místech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň byl úmyslně založen na několika místech. | foto: Reuters

GRANDE-SYNTHE Uprchlický tábor v Grande-Synthe nedaleko francouzského pobřežního města Dunkerque lehl v noci na úterý popelem. Během požáru utrpělo zranění nejméně deset osob, oznámili místní hasiči. Tři stovky chatek této improvizované vesnice shořely a většina obyvatel tábora, jejichž počet se odhaduje 1500, byla evakuována.

Informovala o tom agentura AFP. Oheň byl úmyslně založen na několika místech, zřejmě v důsledku pondělní rvačky mezi iráckými Kurdy a Afghánci, tvrdí úředník místní správy.

Během pondělní šarvátky bylo zraněno nejméně šest migrantů a musela zasáhnout pořádková policie. To vedlo k dalším potyčkám mezi bezpečnostními složkami a 100 až 150 uprchlíky. Jednoho ze zraněných obyvatelů tábora srazilo auto na dálnici mimo uprchlický areál a podle policie je v kritickém stavu. Tři další mají bodné rány.

Oheň byl úmyslně založen na několika místech.
Tábor Grande-Synthe se nachází mezi městy Calais a Dunkerque.

Tábor Grande-Synthe se nachází mezi městy Calais a Dunkerque. Na konci minulého roku byl zrušen obří improvizovaný tábor známý kvůli špatným ubytovacím a hygienickým podmínkám pod názvem Džungle u Calais a tamních asi 9000 osob bylo rozvezeno do různých přistěhovaleckých center po Francii.

Od té doby přijely do oblasti stovky dalších. Mnohá svědectví se shodují v tom, že nepokoje v Grande-Synthe začaly narůstat právě po zrušení calaiské „džungle“. Počet Afghánců přicházejících do Grande-Synthe narůstal a tito imigranti prý nelibě nesli ubytování ve společných kuchyních. Kurdové nadále přebývali v chatkách, jejichž počet se nezvýšil, uvedla agentura AFP.

11.dubna 2017 v 10:27, příspěvek archivován: 11.dubna 2017 v 12:01

Huge fire destroys camp housing 1,500 migrants in France: The blaze at Grand Synthe camp started after a fight... https://t.co/vpGvDIP4xM https://t.co/1gyuwdR6vw

Tábor v Grande-Synthe zřídilo stejnojmenné město spolu s organizací Lékaři bez hranic v březnu 2016. Obývalo jej zhruba 1500 uprchlíků, převážně iráckých Kurdů. V posledních měsících v něm vypuklo několik požárů. Radnice města Grande-Synthe následně provedla stavební úpravy zaměřené na zvýšení bezpečnosti a stát se nakonec uvolil tábor financovat. Jednalo se o první francouzský uprchlický tábor, který splňoval mezinárodní humanitární standardy. Francouzská vláda však měla v úmyslu centrum opět zrušit.

Po zrušení calaiské Džungle skýtal tábor v Grande-Synthe útočiště největšímu počtu uprchlíků, kteří se chtěli dostat do Británie. Minulý týden se někteří z nich snažili zablokovat nedalekou dálnici kmeny stromů a větvemi ve snaze vylézt na nákladní vozy a překonat v nich průliv La Manche.

Příliv uprchlíků do Evropy polarizuje politickou debatu ve Francii, zejména s ohledem na nadcházející prezidentské volby. Představitelka krajní pravice a jedna z favoritů Marine Le Penová tvrdí, že by v případě svého zvolení uprchlické tábory zrušila a imigraci do Francie zásadně omezila. Podle druhého z horkých kandidátů, centristického politika Emmanuela Macrona, si Evropa „na masový příliv uprchlíků musí zvyknout“, protože nejde zastavit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz