11. dubna 2017 12:02, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem. Zraněno bylo nejméně 10 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Oheň byl úmyslně založen na několika místech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň byl úmyslně založen na několika místech. | foto: Reuters

GRANDE-SYNTHE Uprchlický tábor v Grande-Synthe nedaleko francouzského pobřežního města Dunkerque lehl v noci na úterý popelem. Během požáru utrpělo zranění nejméně deset osob, oznámili místní hasiči. Tři stovky chatek této improvizované vesnice shořely a většina obyvatel tábora, jejichž počet se odhaduje 1500, byla evakuována.

Informovala o tom agentura AFP. Oheň byl úmyslně založen na několika místech, zřejmě v důsledku pondělní rvačky mezi iráckými Kurdy a Afghánci, tvrdí úředník místní správy.

Během pondělní šarvátky bylo zraněno nejméně šest migrantů a musela zasáhnout pořádková policie. To vedlo k dalším potyčkám mezi bezpečnostními složkami a 100 až 150 uprchlíky. Jednoho ze zraněných obyvatelů tábora srazilo auto na dálnici mimo uprchlický areál a podle policie je v kritickém stavu. Tři další mají bodné rány.

Oheň byl úmyslně založen na několika místech.
Tábor Grande-Synthe se nachází mezi městy Calais a Dunkerque.

Tábor Grande-Synthe se nachází mezi městy Calais a Dunkerque. Na konci minulého roku byl zrušen obří improvizovaný tábor známý kvůli špatným ubytovacím a hygienickým podmínkám pod názvem Džungle u Calais a tamních asi 9000 osob bylo rozvezeno do různých přistěhovaleckých center po Francii.

Od té doby přijely do oblasti stovky dalších. Mnohá svědectví se shodují v tom, že nepokoje v Grande-Synthe začaly narůstat právě po zrušení calaiské „džungle“. Počet Afghánců přicházejících do Grande-Synthe narůstal a tito imigranti prý nelibě nesli ubytování ve společných kuchyních. Kurdové nadále přebývali v chatkách, jejichž počet se nezvýšil, uvedla agentura AFP.

11.dubna 2017 v 10:27, příspěvek archivován: 11.dubna 2017 v 12:01

Huge fire destroys camp housing 1,500 migrants in France: The blaze at Grand Synthe camp started after a fight... https://t.co/vpGvDIP4xM https://t.co/1gyuwdR6vw

Tábor v Grande-Synthe zřídilo stejnojmenné město spolu s organizací Lékaři bez hranic v březnu 2016. Obývalo jej zhruba 1500 uprchlíků, převážně iráckých Kurdů. V posledních měsících v něm vypuklo několik požárů. Radnice města Grande-Synthe následně provedla stavební úpravy zaměřené na zvýšení bezpečnosti a stát se nakonec uvolil tábor financovat. Jednalo se o první francouzský uprchlický tábor, který splňoval mezinárodní humanitární standardy. Francouzská vláda však měla v úmyslu centrum opět zrušit.

Po zrušení calaiské Džungle skýtal tábor v Grande-Synthe útočiště největšímu počtu uprchlíků, kteří se chtěli dostat do Británie. Minulý týden se někteří z nich snažili zablokovat nedalekou dálnici kmeny stromů a větvemi ve snaze vylézt na nákladní vozy a překonat v nich průliv La Manche.

Příliv uprchlíků do Evropy polarizuje politickou debatu ve Francii, zejména s ohledem na nadcházející prezidentské volby. Představitelka krajní pravice a jedna z favoritů Marine Le Penová tvrdí, že by v případě svého zvolení uprchlické tábory zrušila a imigraci do Francie zásadně omezila. Podle druhého z horkých kandidátů, centristického politika Emmanuela Macrona, si Evropa „na masový příliv uprchlíků musí zvyknout“, protože nejde zastavit.

ČTK
  • 12Diskuse
Najdete na Lidovky.cz