1. května 2017 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Falešný armádní azylant, který plánoval útok v Německu, měl i seznam obětí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: MAFRA: Petr Topič

BERLÍN Německý voják, který se podle policie vydával za syrského uprchlíka, aby mohl ve jménu krajní pravice provést teroristický útok, si vypracoval seznam možných obětí. Berlínské a braniborské televizi RBB to sdělila policie s tím, že na seznamu bylo i jméno levicové poslankyně berlínského zemského parlamentu Anne Helmové, která je častým terčem kritiky extrémní pravice.

Plány vojáka, kterému se podařilo přelstít německé úřady, ale očividně nejsou zcela objasněné. Ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která kvůli případu čelí ostré kritice, v neděli řekla, že se ještě nepodařilo odhalit všechny jeho plány a ani ty, kteří muže podporovali.

Osmadvacetiletý nadporučík, který pochází z hesenského Offenbachu, se jako syrský uprchlík zaregistroval již v roce 2015, loni v lednu pak podal v Bavorsku žádost o azyl. Protože neuměl arabsky, což by mohlo jeho krytí vyzradit, požádal o pohovory ve francouzštině. Úřady umožňují pohovory vést v jazyce, ve kterém si žadatel přeje.

Po zmíněném pohovoru zaručil Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) koncem loňského roku vojákovi omezenou ochranu. Deník Nürnberger Nachrichten poznamenal, že v příslušném spise je řada nesrovnalostí, úřad například neprověřil zprávy o údajných zraněních, o který muž tvrdil, že je utrpěl při útoku radikálního hnutí Islámský stát.

List Die Welt zase o víkendu uvedl, že azylové řízení zřejmě zpracovával jiný voják, kterého armáda přidělila úřadu jako výpomoc. BAMF zprávu odmítl komentovat s ohledem na vyšetřování.

Zadržený voják z povolání je podezřelý z přípravy atentátu motivovaného nenávistí vůči cizincům. Útok totiž zjevně měl vypadat jako čin uprchlíků. Podle ministerstva obrany byl u bundeswehru osm let. Ve vazbě je spolu s ním také 24letý muž, který je považován za jeho komplice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz