Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Uprchlíky ano, migranty ne. ČSSD přesvědčila Babiše k přijetí paktu o uprchlících

Svět

  14:32
VÍDEŇ (od zvláštního zpravodaje) - Valné shromáždění OSN v pondělí přijalo drtivou většinou globální pakt o uprchlících. Česká republika navzdory očekávání dokument o mezinárodní spolupráci podpořila. Premiéra měli údajně po vášnivé debatě na vládě přesvědčit koaliční partneři.

Premiér Babiš. foto: Reuters

„Nezměnilo se vůbec nic,“ řekl na tiskové konferenci ve Vídni na Fóru Afrika-Evropa novinářům premiér Andrej Babiš k dotazu, proč předseda české vlády změnil postoj ke globálnímu paktu o uprchlících, který ještě v pondělním rozhovoru pro Právo razantně odmítal.

OSN přijala pakt o uprchlících, proti byly USA a Maďarsko. Babiš s paktem nesouhlasí

Jeho postoj se změnil během jednání vlády, kdy na premiéra tlačili koaliční partneři, aby pakt, který má napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, Česká republika podepsala. Předseda vlády nakonec ustoupil. Výměnou však požadoval, aby se Česko postavilo razantněji k druhému paktu, jenž tento týden OSN schvaluje – pakt o migraci.

„Byla velká debata na vládě. Pan ministr Tomáš Petříček a pan vicepremiér Jan Hamáček s tím měli velký problém a museli jsme k tomu nakonec i přerušit vládu. Nakonec se přijalo usnesení, že tato zpráva nemá na Českou republiku žádný vliv. Je to nezávazný dokument, nemá vliv na migrační politiku,“ sdělil premiér na tiskové konferenci.

Spor na vládě velice vyhrocený a ministři za ČSSD údajně argumentovali dlouhodobými závazky České republiky v mezinárodních smlouvách. OSN ve svých dokumentech rozlišuje výrazy uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení životní situace, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.

Premiér se po většinu komentáře k problematice věnoval právě vysvětlování tohoto faktu a z toho vyplývající pozice vlády, jež se podle premiéra nikterak nezměnila.

„Chtěl bych ubezpečit (veřejnost), že hlasování o globálním paktu o migrantech se hlasuje zítra. Já jsem prosadil usnesení, které zavazuje ministra zahraničních věcí, abychom hlasovali proti přijetí tohoto paktu,“ tvrdil premiér. Valné shromáždění OSN čeká ve středu právě zmiňované hlasování o globálním paktu o migraci, který je odlišným dokumentem, jenž země OSN předběžně přijaly na konferenci v Marrákeši. Hovořit má primárně o migraci nelegální.

Migranty nepřijmeme

„To je debata o zprávě komisaře OSN (vysokého komisaře Filippa Grandiho – pozn.red.). My nebudeme přijímat žádné migranty a budeme rozhodovat my, kdo u nás bude žít,“ uvedl premiér.

Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků do jejich domovských států. Spojené národy předpokládají, že díky dokumentu by uprchlíci mohli mít lepší možnost vzdělávání, snadnější přístup ke zdravotní péči a více příležitostí k zajištění normálních životních podmínek.

„Uprchlíci jsou lidé, kteří ve strachu o život nebo zdraví sebe a svých blízkých kvůli původu, politickým názorům nebo třeba občanské válce museli odejít ze svých domovů. Těm Česká republika bude pomáhat,“ napsal v úterý na sociální síť Facebook český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který měl být jedním z hlavních iniciátorů schválení paktu o uprchlících českým zastoupením při OSN.

Premiér Andrej Babiš v úterý na toto téma hovořil s novináři ve Vídni, kde v současnosti probíhá mezinárodní fórum mezi státy Evropské unie a Afriky. Cílem jednání mezi vrcholnými politiky a stovkami podnikatelů má být hospodářská spolupráce Evropské unie s Afrikou, především v oblasti digitalizace a inovací. Pro premiéra jde o součást podpory exportu mimo EU, kterou se snažil prosazovat i během jednání v Maroku, kam zavítal před dvěma týdny.

„Jsou to země, kde my jako politici můžeme otevírat dveře,“ pronesl k novinářům premiér. „Je důležité zde navázat kontakty, navštívit ty země a snažit se prosadit náš byznys,“ dodal premiér s tím, že vztahy s africkými státy hodnotí jako nedostatečné a cítí potřebu je zlepšit a snížit závislost Česka na exportu do zemí EU.