8. ledna 2017 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úředník izraelské ambasády v Londýně označil ministra Johnsona za idiota

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Britský ministr zahraničí Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ministr zahraničí Boris Johnson. | foto: Reuters

LONDÝN Izraelské velvyslanectví se omluvilo náměstkovi britského ministerstva zahraničí Alanu Duncanovi za nemístné poznámky svého zaměstnance. Úředník izraelské ambasády Šai Masot byl tajně natočen, jak v restauraci prohlásil, že by si přál Duncanovo „politické sestřelení“.

Masot v rozhovoru, z něhož v neděli citovala britská média, také řekl, že britský ministr zahraničí „je idiot“, ale „v zásadě dobrý“.

Na tajné nahrávce, pořízené loni v říjnu v jedné londýnské restauraci televizí Al-Džazíra, hovoří Masot s asistentkou náměstka na ministerstvu školství Marií Strizzolovou. Řekl jí mimo jiné, že jí může dát příklad zákonodárce, jehož by navrhoval „politicky sestřelit“.

Posléze uvedl, že by navrhoval Duncana, který podle něj „dělá hodně problémů.“ Masot označil Duncana, který v minulosti kritizoval Izrael za pokračování výstavby na palestinských území, za větší problém než je podle něj ministr zahraničí Boris Johnson.

„Je to idiot, ale stal se ministrem zahraničí a nemá žádnou zodpovědnost. Pokud se něco stane, nebude to jeho chyba ... ale Duncanova,“ citoval z přepisu nahrávku server BBC.

Izraelská ambasáda se od výroků svého zaměstnance distancovala. „Velvyslanectví Izraele odmítá poznámky týkající se tajemníka Duncana, jsou absolutně nepřijatelné; udělal je zaměstnanec, který není izraelským diplomatem a který brzy na ambasádě skončí,“ uvedl mluvčí ambasády. Dodal, že velvyslanec se v pátek Duncanovi omluvil.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí omluvu potvrdil a řekl, že je jasné, že Masotovy poznámky neodrážejí názor ambasády ani izraelské vlády.

List Daily Mail na svém webu také napsal, že po zveřejnění úryvků z nahrávky rezignovala Maria Stizzolová na funkci asistentky člena parlamentu a náěmstka ministra školství Roberta Halfona.

ČTK
  • 14Diskuse

Najdete na Lidovky.cz