1. února 2017 12:18, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obyvatelé izraelské osady se brání evakuaci. Při střetech zranili 16 policistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti.... | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelská policie ve středu zahájila evakuaci židovské osady Amona na palestinském Západním břehu Jordánu. K akci bylo povoláno na 3000 vojáků a policistů. Armáda dala asi 300 obyvatelům Amony v úterý ráno 48 hodin na evakuaci. Osadníci a jejich příznivci se snaží policii bránit ve vstupu. Při střetech bylo lehce zraněno 16 policistů. Sedm lidí bylo zadrženo. Konečné datum pro vyklizení je 8. únor.

Osadníci a jejich příznivci zapálili pneumatiky a na příjezdové cesty naházeli kameny. Protestující házeli kamení na policisty, kteří přišli neozbrojení. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat. Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupuje policie. Několik rodin s malými dětmi odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace.

Vyklizení osady nařídil v roce 2014 nejvyšší soud, protože osada byla postavena nelegálně, na soukromých palestinských pozemcích. Ministr školství Naftali Bennett pohrozil za vyklizení Amony připojením Západního břehu k Izraeli, který židovský stát okupuje od roku 1967 a kde chtějí mít Palestinci svůj stát.

Pod kopcem, na němž Amona stojí, čekají na osadníky přistavené autobusy. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat, ale že nepoužijí násilí.

Na 3000 izraelských vojáků a policistů ve středu dorazilo k židovské osadě...
Armáda dala jejím asi 250 obyvatelům 48 hodin na evakuaci. Vyklizení osady...

Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupuje policie. Několik rodin s malými dětmi odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace. Ostatní ale tvrdí, že zůstanou a budou se bránit pasivními prostředky. „Neodejdeme ze svých domovů dobrovolně. Dostaňte nás ven, pak půjdeme. Toto je pro sionismus černý den,“ sdělil jeden z osadníků Avichaj Bavaron přítomným novinářům.

Jedna z největších osad

Amona patří k největším z asi sta osad, které jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.

Bennett, který stojí v čele sionistické strany Židovský domov, řekl ve středu v parlamentu, že po „bolestné ztrátě“ Amony bude následovat anexe celého Západního břehu. Občany Amony označil za hrdiny a slíbil, že parlament brzy schválí zákon, který povolí zábor palestinské půdy a ukončí toto „právní vykořenění“ osad. Západní břeh Jordánu je místo historických židovských území Samaří a Judea. Osadníci i většina členů současné vlády jsou přesvědčeni, že Židé na ně mají historické právo.

Izraelský vrchní rabín David Lau vyzval občany Amony, aby se vyvarovali násilí. „Evakuace těch rodin vyvolává žal a velkou bolest. Právo je ale třeba respektovat a proti nikomu nelze použít násilí, a už vůbec ne proti bezpečnostním složkám, které pro blaho Izraele pracují ve dne v noci,“ řekl Lau.

Náhradní řešení neuspělo

Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. Armáda se připravovala na problémy a jednotka poslaná do Amony dostala speciální výcvik. Kontakt s osadníky budou mít ale hlavně policisté, armáda akci zajišťuje z odstupu.

Vláda se snažila evakuaci Amony odvrátit. V prosinci se s osadníky dohodla na alternativním plánu, podle nějž může část rodin zůstat poblíž v mobilních domech, které budou umístěny na pozemcích, o něž se zatím nikdo nehlásí. V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti.

Toto řešení ale napadli u soudu obyvatelé sousedních palestinských vesnic. Poukázali na to, že vláda rozdělila zabrané parcely na malé celky. Některé patří majitelům, kteří na Západním břehu stále žijí, ale ostatní lidem, kteří odešli po vzniku Izraele do diaspory. Stát tyto pozemky označuje za opuštěný majetek a hodlá jej dát k dispozici osadníkům. Soud se k petici má teprve vyjádřit, ale armáda evakuaci přesto nařídila už nyní.

V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, o němž mluvil Bennett a jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Bude-li schválen, nebude použitelný retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.

ČTK
  • 12Diskuse