22. května 2012 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uřízli jí nos a uši. Začíná nový život v USA, trpí ale záchvaty vzteku

Vítězný snímek World Press Photo Afghánky s uříznutým nosem a ušima publikovaný na titulní straně Time | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný snímek World Press Photo Afghánky s uříznutým nosem a ušima publikovaný na titulní straně Time | foto: ČTK/AP

NEW YORK/PRAHA Afghánce Ajše tálibové uřízli nos a uši poté, co se pokusila utéct od násilnického manžela. Její příběh se dostal až na stránky magazínu Time, fotografka za její portrét získala cenu World Press Photo. Dnes dívka začíná nový život v USA. Hrůzy, které prožila, se ale podepsaly na jejím psychickém stavu.

Politický azyl v USA získala loni. Negramotná dívka neuměla ani psát, natož mluvit anglicky. V současnosti čeká na plastickou operaci, zatím nosí protetický nos, jaký se používá například při natáčení filmů. Jak ale připomíná CNN, která Ajšu navštívila, v pořádku dívka není a zřejmě ani nikdy nebude. Lidé z jejího okolí popisují, že se u ní střídají chvíle hrozného vzteku a sebepoškozování s projevy hluboké oddanosti. Kvůli jejímu psychickému stavu zatím nedošlo k plastické operaci, lékaři se bojí, že by se s bolestivou a zdlouhavou léčbou nedokázala vyrovnat.

Ajša s protetickým nosem

Ajša s protetickým nosem

Ajšu provdali, když jí bylo 12 let. Manžel jí týral a znásilňoval, nutil ji spát ve stáji, tak se od něj po dvou letech pokusila utéct. Na útěku ji ale zatkla policie a později ji našel její tchán, který ji odvedl zpět do hor, kde byla talibanským soudem odsouzena k zohavení za zneuctění manželovy rodiny. "Když mi uřízli nos a uši, omdlela jsem. Když jsem se probrala, skoro nic jsem pro tu spoustu krve neviděla," vzpomíná. Po vykonání trestu Ajšu nechali v horách, ona ale přežila a dostala se k americkým jednotkám.

ČTĚTE TAKÉ:

Po příjezdu do USA dívka měla záchvat, při kterém mlátila hlavou o zem, trhala si vlasy a kousala nehty. Nikdo jí nedokázal zastavit. Deset dní byla v nemocnici. Poté se jí ujala organizace na pomoc afghánským ženám. Žije u manželů, kteří jsou příbuznými ženy, která organizaci zakládala. Ajša se učí anglicky a snaží se pomáhat Afghánkám, které se ocitly v podobné situaci.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová