Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Federální soud s Trumpem v kauze manipulace výsledků voleb začne v březnu

Americký exprezident Donald Trump (28. července 2023) foto: Profimedia.cz

Hlavní líčení s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem u federálního soudu v kauze snahy o zvrácení výsledků prezidentských voleb začne 4. března příštího roku. Rozhodla o tom soudkyně Tanya Chutkanová. Nevyhověla tak žádosti Trumpových právníků, aby proces začal až v dubnu roku 2026, tedy více než rok po příštích volbách. Podobný proces v Georgii pak začne 6. září.
  18:17aktualizováno  18:22

Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith požadoval, aby hlavní líčení ve federální kauze začalo už 2. ledna 2024, zatímco exprezidentovi právníci navrhovali zahájit proces ve Washingtonu až v dubnu roku 2026. V případě svého vítězství by Trump přitom ve federální kauze mohl udělit milost sám sobě.

Soudkyně Chutkanová dala už na počátku pondělního procedurálního jednání soudu najevo oběma stranám, že ani jeden návrh ohledně termínu zahájení procesu neprojde. „Tyto návrhy jsou zjevně velmi rozdílné,“ řekla. „Ani jeden z nich není přijatelný,“ dodala. Nakonec tak soud začne 4. března příštího roku.

Datum už je stanoveno i pro soudní jednání, na němž se mají Trump a další obvinění vyjádřit v kauze pokusu o zvrácení výsledků voleb ve státě Georgia. Tam se uskuteční 6. září. Exprezident ani ostatní „spoluspiklenci“ se zatím k otázce své viny nevyjádřili.

Okresní prokurátorka Fani Willisová původně navrhovala, aby se jednání v této věci uskutečnila 5. září. Soud podle agentury Reuters stanovil termín na středu 6. září. Následovat má fáze určená pro žádosti obviněných ohledně vývoje soudního procesu.

Právě ve státě Georgia Trump a jeho spolupracovníci vyvíjeli patrně největší nátlak na místní úředníky, aby zvrátili výsledek posledních prezidentských voleb. Několikeré přepočítání hlasů přitom potvrdilo, že v Georgii těsně zvítězil nynější prezident Joe Biden z Demokratické strany.

Trump a jeho osmnáct spolupracovníků podle Willisové šířili lži o volebním podvodu, žádali místní úředníky a zákonodárce, aby zvrátili Bidenovo vítězství a spřádali plány na vyslání falešných volitelů do Washingtonu. Jeden z obviněných, někdejší personální šéf Bílého domu Mark Meadows, soud požádal, aby se případ přesunul k federálnímu soudu.

Trump v současnosti čelí čtyřem obviněním, přičemž dvě kauzy se týkají snahy zvrátit výsledky prezidentských voleb. Jedna je na federální úrovni, druhá právě na úrovni státu Georgia.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!