Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA poskytly Brazílii dva miliony dávek kontroverzního léku, Bavorsko je z Německa virem nejvíce zasaženou zemí

Situace v Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Situace v Brazílii. | foto: Reuters

WASHINGTON/BRASÍLIA/BERLÍN Ve Spojených státech hlásí za předchozí den 598 úmrtí a bilance tak vystoupila na celkových 104 356 úmrtí. V Brazílii za poslední den přibylo 480 úmrtí na koronavirus, den předtím však byla bilance dvojnásobná. Oproti tomu v Německu za den zemřelo 11 lidí a bilance nových případů byla 333.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v neděli večer evidovala 104 356 úmrtí způsobených koronavirem ve Spojených státech, což je o 598 více než o den dříve. Informovala o tom agentura AFP. Bilance potvrzených případů nákaz narostla o přibližně 19 000 na celkových 1 788 762.

V obou směrech je nárůst oproti předchozím dnům slabší, nicméně i v USA podobně jako v jiných zemích v poslední době platí, že o víkendech jsou počty hlášených obětí výrazně nižší než ve zbytku týdne. V sobotu americká bilance mrtvých narostla o 960, ve čtvrtek a v pátek vždy o více než 1200 případů.

V žádné jiné zemi se počet úmrtí spojovaný s epidemií covidu-19 ani nepřibližuje hranici 100 000. Z amerických států je nejhůře zasažen New York, kde s nemocí z koronaviru spojují už skoro 30 000 smrtí.

Brazílie: druhá nejpostiženější země světa

V Brazílii za poslední den narostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 16 409 na celkových 514 849, zatímco počet úmrtí připisovaných nemoci covid-19 stoupl na 29 314 po nahlášení dalších 480 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. O den dříve byl nárůst bilance nakažených i mrtvých zhruba dvojnásobný.

Počet zjištěných infekcí je v Brazílii druhý nejvyšší na světě po Spojených státech, více úmrtí spojených se šířením koronaviru je hlášeno kromě USA také z Británie a Itálie. V latinskoamerické zemi s 210 miliony obyvatel ovšem aktuálně mrtví přibývají výrazně rychleji než v nejhůře zasažených evropských zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje Brazílii za nové ohnisko pandemie covidu-19. V celé Latinské Americe se už podle agentury AFP nákaza koronavirem potvrdila u více než milionu lidí.

Americká média v neděli informovala, že USA zaslaly Brazílii dva miliony dávek hydroxychlorochinu. Tento lék používaný proti malárii byl v mnoha zemích testován při léčbě covidu-19, kvůli riziku vážných vedlejších účinků byly ovšem některé klinické studie pozastaveny. Tu svoji minulý týden přerušila i WHO.

Vlády USA a Brazílie ve společném prohlášení uvedly, že hydroxychlorochin bude podáván jak preventivně s cílem „ochránit brazilské zdravotní sestry a lékaře“, tak lidem nakaženým virem SARS-CoV-2. To i přesto že, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v souvislosti s koronavirem varoval před používáním daného antimalarika mimo klinické testy. FDA také neeviduje žádné vědecké články o užívání hydroxychlorochinu na prevenci covidu-19.

Německo

V Německu přibylo za neděli 333 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 181 815 lidí, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo minulý den dalších 11 lidí, a od počátku epidemie tak bilance vzrostla na 8511 mrtvých.

Počet nakažených za 24 hodin se za neděli oproti sobotě opět trochu zvýšil. Zatímco během prvního víkendového dne zdravotníci odhalili 286 nových případů, během druhého to bylo 333. Ve dvou předchozích dnech nicméně bilance přesahovala 700 infikovaných za 24 hodin.

Asi 165 900 lidí se již z nemoci, kterou vyvolává virus SARS-CoV-2, v Německu zotavilo. Za den přibylo zhruba 600 uzdravených.

Počet zemřelých s covidem-19 zůstal ve srovnání se sobotou stejný, tedy jedenáct. Za čtvrtek i pátek hlásil RKI 39 mrtvých s covidem-19.

Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem. Nákaza koronavirem se zde potvrdila u více než 47 000 lidí a 2451 jich s covidem-19 zemřelo. Nejlidnatější spolková země, Severní Porýní-Vestfálsko, eviduje přes 38 000 infikovaných a 1598 mrtvých. Sasko, druhá spolková země sousedící s Českou republikou, dosud zaznamenalo 5309 nakažených a 214 zemřelých.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu nyní 1,03. Každý infikovaný tak v průměru nakazí jednoho dalšího člověka. Podle agentury DPA podává tato hodnota obraz o dění starém zhruba týden a půl. Od poloviny května udává RKI taky takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněné denními výkyvy. Tato hodnota je nyní 0,90.

Rusko: přibývá vyléčených

V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti předchozímu dni klesl počet pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19. Ve srovnání se sobotou se naopak zvýšil denní přírůstek úmrtí zaviněných touto chorobou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil krizový štáb.

Testy provedené během neděle v Rusku potvrdily 9035 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu nakažených přibylo 9268. Od začátku vypuknutí epidemie covidu-19 v zemi se 146 miliony obyvatel už registrují 414 878 pozitivně testovaných osob.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!