Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Převrat v Kongresu. Republikáni svrhli vlastního předsedu sněmovny

Svět

  22:58aktualizováno  4. října 6:08
Američtí kongresmani odvolali předsedu Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho. Stalo se tak vůbec poprvé v historii USA. Hlasování vyvolali rebelové v jeho Republikánské straně, kterým se nelíbila kompromisní dohoda o nouzovém financování federální vlády. Podle agentury Reuters McCarthy několik hodin po svém odvolání oznámil, že se o post znovu ucházet nebude.

Bílý dům mezitím vyzval dolní komoru Kongresu k urychlenému obsazení pozice. Republikáni nicméně o novém předsedovi hodlají hlasovat až příští týden, píše stanice CNN.

Pro odvolání McCarthyho hlasovalo celkem 216 zákonodárců, z toho bylo osm republikánů a 210 republikánů bylo proti. Od pondělí se spekulovalo, že demokraté mohou republikánského předsedu zachránit za cenu politických ústupků a někteří z nich by se mohli zdržet hlasování nebo odejít ze sálu. Na to však nedošlo.

Výsledek přišel po mimořádně napínavé volbě, při které musel každý poslanec povstat a hlasitě oznámit jestli je pro, či proti. Osmapadesátiletý veterán republikánské strany celý proces sledoval s úsměvem. Po jeho konci si potřásl rukou se svými stoupenci a opustil sál.

Mezi řadovými poslanci však zavládl zmatek a nejistota. Je to pochopitelné, protože k podobné situaci nikdy nedošlo. O odvolání předsedy se v historii hlasovalo jen dvakrát, rebelie však v obou případech skončila neúspěchem. „A teď se stane co?“ ptal se jeden ze zmatených zákonodárců po konci historického hlasování.

Prozatímním předsedou se stal republikán Patrick McHenry. Není jasné, zda bude mít všechny pravomoci spojené s jednou z nejvyšších ústavních funkcí v USA, nebo pouze administrativní pravomoci. Pravidla nestanovují, jak dlouho může vykonávat funkci prozatímního předsedy ani kdy by se měla konat volba nového předsedy.

Odvolání McCarthyho navrhl v pondělí radikální republikánský poslanec Matt Gaetz. Jednačtyřicetiletý vůdce trumpovské frakce ve Sněmovně reprezentantů McCarthyho obvinil, že pracuje ve prospěch demokratů.

Dlouhodobé rozpory mezi oběma muži se vyostřily o víkendu, když předseda Sněmovny s pomocí demokratů na poslední chvíli odvrátil takzvaný shutdown. Hlavní obětí kompromisního zákona o nouzovém financování federální vlády se stala další pomoc Ukrajině, ale ani to McCarthyho neochránilo před hněvem radikálů.

„Je jen ku prospěchu této země, že budeme mít lepšího předsedu Sněmovny reprezentantů než je Kevin McCarthy,“ řekl po hlasování novinářům Gaetz. „Kevin McCarthy nedokázal dodržet slovo.“ Odmítl také myšlenku, že by se mohl o funkci ucházet sám. „V žádném případě,“ řekl.

Gaetz dal v minulosti najevo, že by si v čele sněmovny dokázal představit Steva Scaliseho, který v současnosti stojí v čele republikánské většiny. Zákonodárce zvolený za New Orleans ovšem v minulosti veřejně podpořil McCarthyho a navíc se v současnosti léčí s rakovinou krve známou jako Kahlerova nemoc.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!