22. ledna 2018 14:35, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA přesunou ambasádu do Jeruzaléma do konce roku 2019, oznámil Pence

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Viceprezident USA Mike Pence a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident USA Mike Pence a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | foto: ČTK

JERUZALÉM Washington hodlá přesunout svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. V pondělí to v izraelském parlamentu podle agentury Reuters oznámil americký viceprezident Mike Pence. Pro Palestince ale podle něj zůstávají nadále k obnovení mírového vyjednávání „dveře otevřené“, doplnila agentura AP.

„V nadcházejících týdnech naše administrativa učiní kroky, které povedou k plánovanému otevření americké ambasády v Jeruzalémě před koncem příštího roku,“ řekl v projevu Pence. „Jeruzalém je hlavní město Izraele a prezident Donald Trump pověřil americké ministerstvo zahraničí, aby se začalo připravovat na přesunutí naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ dodal, aniž upřesnil konkrétní datum otevření zastupitelského úřadu.

Pence zároveň vyzval Palestince, aby se vrátili k mírovým rozhovorům s Izraelem. V rozhovoru s AP viceprezident řekl, že USA si dělají naději, že palestinská samospráva „bude povzbuzena k návratu k jednacímu stolu“. 

Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát ale označil Penceovo prohlášení za „dárek pro extremisty“. Pence podle Irikáta svým prohlášením jen potvrdil, že se USA staly „spíše součástí problému než jeho řešením“.

Palestina bojkotuje Penceovu návštěvu

Palestinská samospráva se v reakci na Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele rozhodla Penceovu návštěvu bojkotovat a oznámila, že USA svým rozhodnutím dokázaly, že nemohou hrát roli nestranného zprostředkovatele. Šéf samosprávy Mahmúd Abbás v pondělí jednal s šéfy diplomacie evropských zemí v Bruselu a vyzval k urychlenému uznání Palestiny jako státu.

Arabští zákonodárci v izraelském parlamentu museli být vykázáni, protože Pence na začátku jeho projevu provokovali. Hlavní arabská strana před jeho projevem informovala, že jej bude bojkotovat.

„Mír je možný pouze skrze dialog,“ řekl Pence s tím, že USA nikdy neučiní krok, který by byl pro Izrael bezpečnostní hrozbou.

Izraelský premiér: USA šíří pravdu

Na okupovaném Západním břehu Jordánu se mezitím konaly protesty proti Penceově návštěvě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu americkému viceprezidentovi poděkoval za to, že USA šíří „pravdu“ a podporují Izrael v OSN. Ve svém projevu mluvil střídavě anglicky a hebrejsky a řekl, že Spojené státy a Izrael mají „společný osud“. Rozhodnutí o Jeruzalémě se zapíše do dějin jako jedno z nejdůležitějších v izraelské historii, dodal.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez souhlasu mezinárodního společenství. Izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz